Svet

04.08.2021. 16:14

Food Safety News

Autor: Nova Ekonomija

Ujedninjene nacije potvrdile: Koronavirus ne predstavlja opasnost za bezbednost hrane

Virus koji izaziva Covid 19 nije direktna opasnost za bezbednost hrane, pokazali su ažurirani podaci koji je objavila Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedninjenih nacija (FAO), prenosi Food Safety News. Dokument zamenjuje privremene s...

Wikimedia

Svet

04.08.2021. 16:14

Virus koji izaziva Covid 19 ne predstavlja direktnu opasnost za bezbednost hrane, pokazali su ažurirani podaci koji je objavila Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedninjenih nacija (FAO), prenosi Food Safety News. 

Dokument zamenjuje privremene smernice FAO-a i Svetske zdravstvene organizacije (SZO) o koronavirusu i bezbednosti hrane za prehrambene kompanije, prvobitno objavljene u aprilu 2020.

Prethodni dokument je kritikovan od strane tadašnjeg predsednika Međunarodne asocijacije za zašitu hrane (International Association for Food Protection) Rodžera Kuka zbog sugestija da je koronavirus pitanje koje utiče i na bezbednost hrane.

Trenutni podaci ukazuju da ni hrana i pakovanja za hranu nisu put za širenje virsu kao što je korona. Korona se ne može umnožavati u hrani ili na njenoj površini, već u ljudima i određenim životinjama. Kada se nađe u okruženju virus se degradira i postaje manje zarazan, piše u novom dokumentu. 

„Važno je napomenuti da, iako otkrivanje ostataka virusa ili virusne ribonukleinske kiseline (RNK) na hrani i ambalaži hrane daje dokaze o prethodnoj kontaminaciji, što se i ne dovodi u pitanje, nema potvrde da se SARS-CoV-2 ili bilo koji drugi virus koji izaziva respiratorne bolesti, prenosi se hranom ili ambalažom za hranu i izaziva bolesti kod ljudi koji dodiruju kontaminirane prehrambene proizvode ili ambalažu“.

Evropska agencija: Korona se ne prenosi hranom

Studije objavljene u časopsima, uključujući „China CDC weekly“ povezali su slučajeve oboljevanja sa pakovanjima proizvoda iz hladnog lanca snabdevanja, a koji su bili kontaminirani virusom.

Cilj ovih smernica je da osiguraju da se sačuva integritet lanca ishrane, kao i da bezbedne zalihe hrane budu dostupne potrošačima bez uvođenja restrikcija u lance snabdevanja neefikasnim merama. 

Širenje epidemije koronavirusa povezivano je sa radnicma na farmama i u objektima za preradu mesa, ribu, voće, povrće i hranu za životinje.

„Ostaje izuzetno važno za industriju hrane i donosioce odluka u ovoj oblasti da zaštite radnike od prenosa virusa sa čoveka na čoveka tako što će omogućiti bezbedno radno okruženje, mere za održavanje lične higijene i organizovati edukacije o osnovnim prinicpima higijene hrane“, rekao je službenik za bezbednost hrane Markus Lip. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.