Svet

18.03.2022. 13:50

ZeroHedge, Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Ukrajina očekuje dramatičan pad proizvodnje žitarica

Pixabay

Svet

18.03.2022. 13:50

Ukrajina će se u 2022, zbog ruske invazije, suočiti sa dramatičnim padom proizvodnje žitarica, piše ZeroHedge pozivajući se na analize firme SovEcon koja je specijalizovana za poljoprivredna tržišta. 

Ukrajina je jedan od najvećih izvoznika žitarica i pre invazije je bila drugi po veličini dobavljač žitarica za Evropsku uniju i jedan od najvećih dobavljača za tržišta u razvoju u Aziji i Africi. Glavni poljoprivredni izvozni proizvodi Ukrajine su kukuruz i pšenica.

Ukrajina je na globalnom nivou proizvela 49,6 odsto suncokretovog ulja, deset odsto pšenice, 12,6 odsto ječma i 15,3 odsto kukuruza.

SovEcon, koji je specijalizovan za poljoprivredna tržišta, navodi da regioni pogođeni sukobom čine 40 odsto proizvodnje kukuruza i pšenice u zemlji.

SovEcon očekuje da žetva kukuruza u Ukrajini 2022. padne za 35 odsto na 27,7 miliona tona u odnosu na 41,9 miliona tona iz prošle godine. 

Kada se radi o žetvi pšenice procene su smanjene na 26 miliona tona sa u poređenju sa 32,1 milion tona od prošle godine.

Ukrajina ograničila izvoz hrane, EU zabrinuta

Na useve i prinose uticaće nestašica goriva, nedostatak radnika i đubriva i izazovi u radu na terenu zbog sukoba, ali i mogućnost suše. 

SovEcon svoje procene zasniva na tome da će Rusija postići sporazum o prekidu vatre sa Ukrajinom, što bi omogućilo farmerima da počnu terenske radove u aprilu. 

Vučić: Biće dozvoljen kontrolisan izvoz pšenice

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.