Ukrajina je počela da ograničava izvoz ključnih prehrambenih proizvoda, kao što je pšenica, kukuruz, meso i suncokretovo ulje, javlja agencija Interfaks. Iz Evropske unije poručuju da je zbog rata u toj zemlji urgoženo sigurno snabdevanje hranom na području celog kontinenta, prenosi Euractiv.
Ukrajinska vlada proširila je ograničenje izvoza i na ovas, heljdu, proso, šećer i so. Ukrajina i Rusija inače obezbeđuju trećinu svetske proizvodnje pšenice i ječma, 17 odsto kukuriza, kao i preko 50 odsto suncokretovog ulja i semena.
Evropska unija iz Ukrajine uvozi 19 odsto pčenice, kao i 13 odsto uljarica.
Ruska invazija na Ukrajinu je izazvala šok na dva svetska tržišta osnovnih žitarica, a cene pšenice su prošle nedelje bile najviše u poslednjih 14 godina.
Boing, Epl, Ford, Gugl zaobilaze RusijuAlbanija je, kako se podseća, već najavila da joj je zbog toga ugroženo snabdevanje hlebom i ostalim životnim namirnicama koje se prave od žitarica.
Unija poljoprivrednika iz Evropske unije Copa Cogeca ocenila je da evropski agrar mora da se opremi boljom strategijom i tehnologijom koje će joj omogućiti da se zaštiti od ratova i klimatskih promena.
Prema njihovom mišljenju, rat u Ukrajini će ostaviti posledice koje će se osećati godinama, pa je od suštinskog značaja da Evropska komisija brzo reaguje i donese sveobuhvatne i jake mere za agrar.
Svetski dan bezbednosti hrane – da li gledamo kakvu hranu jedemo?
Češka ukida PDV na struju i gasEvropsko udruženje za biljno ulje (FEDIOL) upozorilo je da je oko 200.000 tona suncokretovog ulja iz Ukrajine prestalo da stiže u evropske luke i ne zna se da li će ta trgovinska razmena moći da se obnovi.
Istraživački centar Farm Europe pozvao je Evropsku komisiju da temeljno promeni načela svojih politika koje se odnose na hranu i poljoprivredu, strategiju Od farme do trpeze, ali i svoju ekološku strategiju.
RUSKE AVIO-KOMPANIJE OBUSTAVLJAJU LETOVE KA BIVŠOJ JUGOSLAVIJIEU članice su Evropskoj komisiji već prerdložile da se povećaju površine poljoprivrednog zemljišta na kojima će biti posejane žitarice.
Neki delovi poljoprivrednog zemljišta u EU su kako se podseća, namerno zapušpteni kako bi se očuvao biodiverzitet jer je masovna poljoprivredna proizvodnja jedan od velikih zagađivača životne sredine.