Brojni putnici hotele neretko biraju i po dostupnosti Wi-Fi mreže, međutim TechRadar piše kako to i nije najpametniji potez. Uređaji hotelskih gostiju se po pravilu spajaju na nedovoljno zaštićene i nesigurne mreže.
Analitičari i sigurnosni stručnjaci navode da je uz jednostavan Wi-Fi adapter i besplatan softver moguće prisluškivati svu komunikaciju koju mobilni ili laptop računari odrađuju s ostatkom sveta. Hoteli obično ne ograničavaju koje se stranice mogu posećivati, ne postoji segmentacija, a javni i hotelski Wi-Fi ne koristi WPA.
Bilo koji uređaj koji se spaja na hotelsku bežičnu mrežu otvoren je za hakerske napade jer se podaci šalju u tekstualnom zapisu, bez zaštite. U Kaspersky Labu zapravo smatraju da su hotelske mreže vrlo privlačne mete za sajberkriminalce. S tim rečenim, jasno je da su neki hoteli na rizičnijoj poziciji od drugih – a sve zavisi od implementacije.
Posebno je opasno to što kriminalce ne zanimaju prenosnici ili izolovane e-mail adrese i poruke, već potpuno preuzimanje online identiteta žrtve i pristup svim resursima kojima žrtva raspolaže. Stručnjaci zato kao rešenje vide korišćenje VPN mreže, koja će enkriptovati promet. Svi koji se nalaze na putu treba da budu oprezni – i barem da provere status firewalla, lozinki i nadograđenosti softvera. Najsigurnija alternativa je korišćenje 3G/4G mreža preko mobilnih uređaja.
Najveći teret u ovom trenutku zapravo leži na samim hotelima. Potražnja za besplatnim Wi-Fi mrežama raste, a infrastruktura mora biti zbrinuta. Najjeftinija rešenja nikako nisu najbolja.
Interesuje me da li je moguce da se aplicira za bespovratna sredstva a da se istovremeno ne vrsi odlaganje placanja poreza i doprinosa, i na koji nacin? Hvala
Draga Jadranka, ima jos mnogo nedoumica i neresenih pitanja. Prrtpostavljamo da ce biti dodatnog tumacenja ministarstva u narednim danima.