Poseta kralja Esvatinija Msvatija III Srbiji donosi „nove nade“ u vidu jače saradnje i napretka „na obe strane“. Stručnjaci za Novu ekonomiju navode kako je Afrika veliko i rastuće tržište, te da Srbija svakako može imati benefit ukoliko je „stvarno“ zainteresovana za saradnju – ali da nedostaje strateški okvir u kom smeru idu tendencije Srbije ka Africi.
Esvatini, ranije poznat kao Svazilend je mala južnoafrička država sa oko 1,2 miliona stanovnika, poznata po tradicionalnoj kulturi i apsolutnoj monarhiji. Ekonomija zemlje uglavnom zavisi od poljoprivrede, izvoza šećerne trske i trgovinskih veza sa Južnom Afrikom, dok se suočava sa problemima poput visoke stope siromaštva i HIV/AIDS epidemije.
Njihov kralj, Msvati III prilikom posete Srbiji razgovarao je sa predsednikom Aleksandrom Vučićem o, kako je saopšteno, brojnim temama, od poljoprivrede, nauke, softverske industrije, do saradnje u vojno-tehničkoj industriji.
„Održavanje dobrih odnosa sa bilo kojom afričkom državom je poželjno, budući da svako jačanje našeg prisustva i bilateralnih odnosa sa afričkim zemljama može imati pozitivne benefite, te stoga to treba negovati“, rekao je za Novu ekonomiju Danilo Babić, naučni saradnik na Institutu za međunarodnu politiku i privredu.
Na pitanje zašto se ova poseta odvija baš sada, Babić navodi kako ne možemo u potpunosti znati „šta se krije“ iza ove posete, ali napominje da je pre nekoliko meseci, supruga predsednika Vučića, Tamara Vučić, posetila upravo Esvatini zajedno sa Nenadom Popovićem, ministrom bez portfelja zaduženim za međunarodnu ekonomsku saradnju – te je „moguće da je tada usled kontakta došlo do poziva da se uzvrati posta Srbiji“.
Tokom zvanične posete, predsednik Aleksandar Vučić je rekao kako je ova poseta simbol jačanja prijateljskih odnosa između Srbije i Esvatinija i da će ovo otvoriti vrata za unapređenje svih vidova saradnje.
„Očekujem da će potpisivanje bilateralnih dokumenata između Vlade Srbije i Vlade Esvatinija o saradnji u oblastima trgovine i investicija, obrazovanja, turizma, telekomunikacija, veštačke inteligencije doneti nove projekte i inicijative koje će obogatiti naše odnose“, istakao je predsednik Vučić.
Govoreći o potencijalnim benefitima, Babić ističe da će pre svega benefiti biti na strani Esvatinija, budući da „su oni jedna od siromašnijih afričkih država kojoj bi Srbija mogla da pruži podršku upravo kroz ove potpisane sporazume – iz oblasti digitalizacije, informacionih i komunikacionih tehnologija, kao i iz oblasti veštačke inteligencije.
Takođe, on napominje i to da će možda eventualno postoji potencijal i za aktiviranje u eventualnom infrastrukturnom domenu – shodno „tradiciji“ firmi sa naših prostora koje su još u doba stare Jugoslavije radile po Africi.
Isto tako, Babić smatra da se eventualno u ovoj poseti možda može sagledati i potencijalna prilika da se Esvatini predstavi tokom izložbe EXPO u Srbiji, 2027. godine.
„Srbija svakako može imati koristi od saradnje, ali ključ „uspeha“ je u tome da postoji politička volja – što jeste očigledno, te nam je samo potrebno dodatno angažovanje na polju saradnje, kao i sam strateški okvir i jasan plan u kom smeru želimo da usmerimo naše resurse“, zaključuje Babić za Novu ekonomiju.
Uz ovo, on navodi i kako nažalost, „nema strategije i sve se radi ad hock – dok, sa druge strane, možemo slobodno reći da su nas – kada je reč o angažovanju u podsaharskoj Africi, države Centralne Evrope, poput Mađarske, Poljske i Češke, prestigle.
Tokom zvanične posete Msvatija III, članovi delegacija dve zemlje razmenili su memorandume o saradnji u različitim oblastima:
- Memorandum o razumevanju između Vlade Srbije i Vlade Kraljevine Esvatini o saradnji u trgovini i investicijama
- Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti visokog obrazovanja između Vlade Srbije i Vlade Kraljevine Esvatini
- Memorandum o razumevanju između Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije i nadležnog organa Esvatinija iz oblasti informacionih, komunikacionih tehnologija i veštačke inteligencije
- Memorandum o razumevanju između Ministarstva turizma i omladine Srbije i Ministarstva turizma i zaštite životne sredine Kraljevine Esvatini o saradnji u oblasti turizma
- Memorandum o razumevanju između Ministarstva informisanja i telekomunikacija Srbije i nadležnog organa Esvatinija o saradnji u oblasti telekomunikacija, poštanskih usluga, digitalnih veština i drugo
- Memorandum o razumevanju između Naučno-tehnološkog parka Novi Sad i Kraljevskog naučno-tehnološkog parka Esvatini i Komisije za komunikacije Esvatinija u oblasti veštačke inteligencije, uključujući velike jezičke modele i generativne tehnologije veštačke inteligencije
Šredingerov sladoled