Pasivno vođeni indeksni fondovi po prvi put u istoriji iamju veći udeo vlasništva nad američkim berzama nego investicioni fondovi kojima se aktivno upravlja, pokazuju novi podaci portala „The Daily Upside“.
Pasivni fondovi sada poseduju oko 16 odsto svih američkih akcija, u poređenju sa 14 odsto koji je otišao aktivnim fondovima.
„Po prvi put u istoriji, američka tržišta su postala pasivno-agresivna“, navodi se u analizi.
Pre deset godina, aktivni fondovi imali su 20 odsto akcija na Vol stritu, a pasivni vođeni samo osam odsto.
Pasivni fond (exchange-traded fund) je vrsta fonda koji se prodaje preko berze. Odlikuje se time što njima niko aktivno ne upravlja, već se investira proporcionalno u veliki broj akcija.
Oni najčešće prate neki indeks (na primer S&P 500) ili se fokusiraju na manje delove tržišta (na primer samo na neke industrijske sektore, na kompanije koje plaćaju dividende, na kompanije određene veličine), pojašnjava Dividenda.rs.
Prošle godine izdato je neverovatnih 935 milijardi dolara u ETF „akcijama“, skoro duplo u odnosu na 501 milijardu koliko je bilo u 2020. godini.
Kod pasivnih fondova nema potrebe za angažovanjem portfolio menadžera, ne vrše se konstantne analize već se kupovina i prodaja akcija vrši automatski prateći promene indeksa. Pasivno vođeni fondovi su uglavnom ETFovi koji se baziraju na nekom indeksu.
Aktivne fondove uglavnom vode profesionalni portfolio menadžeri, najčešće potpomognuti timom analitičara, koji donose odluke koje akcije treba kupiti ili prodati u cilju maksimiziranja prinosa fonda.
Aktivno upravljani američki investicijski fondovi su imali neto odlive svake godine od 2005. godine, dok se imovina ETF-ova upetostručila na 7,2 milijardi dolara u poslednjoj deceniji.