Srbija

08.06.2022. 11:38

Wall Street Journal

Autor: Nova Ekonomija

Amerikanci počeli da sumnjaju u „američki san“

Pixabay

Srbija

08.06.2022. 11:38

Građani Sjedinjenih Američkih Država su trenutno „duboko pesimistični“ povodom stanja nacionalne ekonomije, a misle i da je njihovo društvo oštro podeljena oko najvažnijih vrednosti, pokazala je nova anketa koju su sproveli Vol strit žurnal i istraživačka organizacija NORC Univerziteta u Čikagu. 

Pesimizam se ne odnosi samo na aktuelnu inflaciju i probleme u snabdevanju, već se tiče i sumnje u politički sistem zemlje, ulogu SAD kao globalnog lidera i sposobnost te države da pomogne većini da ostvari „američki san“.

Istraživanje je pokazalo da je ekonomsko nezadovoljstvo na najvišem nivou u poslednjih desetak godina. 

Oko 83 odsto ispitanika je stanje u privredi opisalo kao „loše“ ili „ne tako dobro“, a više od jedne trećine, ili 35 odsto njih, reklo je da uopšte nije zadovoljno svojom finansijskom situacijom.

Ovo je najveći nivo nezadovoljstva od 1972. godine, otkako NORC postavlja ova pitanja kao deo Opšte društvene ankete. 

Nešto više od četvrtine ispitanika, 27 odsto, smatra da ima dobre šanse da poboljša svoj životni standard, što je pad od 20 procentnih poena u odnosu na prošlu godinu.

Nešto manje od polovine ispitanika misli da nema dobre šanse da poboljša životni standard. 

Udeo ispitanika koji su izjavili da im se finansijska situacija pogoršala u poslednjih nekoliko godina iznosi 38 odsto. 

Rezultati istraživanja pokazuju da na nejasne ekonomske izglede najviše utiče visoka inflacija, rekla je Dženifer Benc, potpredsedica za odnose sa javnošću i istzraživanje medija u NORC-u. 

U Americi najveća inflacija u poslednje četiri decenije

Inflacija u Americi se kreće skoro svojim najbržim tempom u poslednje četiri decenije, sa godišnjom stopom od 8,3 odsto u aprilu, što je jedan od nekoliko faktora koji utiču na potrošače. 

Domaćinstva sve češće troše ušteđevinu kako bi podržali svoju tekuću potrošnju, saopštilo je Ministarstvo trgovine.

Svetla tačka u nacionalnoj ekonomiji bilo je tržište rada, jer su SAD u maju imale najmanju stopu nezaposlenosti u pola veka – oko 3,6 odsto. 

U anketi je, oko dve trećine ispitanika reklo je da bi im bilo „donekle lako“ ili „veoma lako“ da nađu novi posao sa približno istim prihodima i benefitima.

Zašto Amerika ima masovne zalihe sira?

Ipak, rezultati sugerišu da se demokrate, koje kontrolišu Belu kuću i Kongres, suočavaju sa obeshrabrenim biračkim telom pred novembarske izbore. 

Druge ankete ukazuju da su ekonomska pitanja najveća briga za birače i da će verovatno smatrati stranku na vlasti odgovornom za visoku inflaciju i poskupljenje stanovanja, namirnica, gasa i drugih osnovnih potrepština.

Oko 86 odsto ispitanika reklo je da su Amerikanci u velikoj meri podeljeni kada su u pitanju najvažnije vrednosti.

Više od polovine je reklo da očekuje da će se te podele pogoršati za pet godina, u odnosu na samo trećinu ispitanika kojima je to pitanje postavljeno prošle godine.

Anketa je pokazala potišten pogled na nacionalno jedinstvo i partijske podele oko kulturnih pitanja, što sugeriše da vezivno tkivo pesimizma Amerikanaca leži u socijalnim i ekonomskim stavovima. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.