Srbija

30.11.2017. 15:30

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Antić razgovarao o uvođenju naplate grejanje po utrošku, a ne po kvadratnom metru

Srbija

30.11.2017. 15:30

Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić razgovarao je danas sa zamenicom direktora Direktorata za proširenje EU Katarinom Meternovom o izgradnji održivog sistema za povećanje energetske efikasnosti kojim bi se uvela naplata grejanja po utrošku, umesto po kvadratnom metru i uštedelo devet odsto energije do 2019. godine.

Srbija je deo pilot-projekta EU za povećanje energetske efikasnosti u kojem učestvuju i Ukrajina, Tunis i Gruzija.

Katarina Meternova je istakla da su javne i stambene zgrade veliki potrošači energije, čak 34 odsto ukupne količine, i da je zato potrebna „odgovarajuća politika energetske efikasnosti“ da bi se rešio taj problem.

Dodala je da je da je „mnogo bitnije ukloniti barijere“ koje sprečavaju racionalno korišćenje energije i uvesti naplatu po potrošnji. 

U Slovačkoj se, po njenim rečima, nekada nije vodilo računa o energetskoj efikasnosti i olako su se otvarali prozori da bi se rashladile prostorije, iako je „isplativije uložiti u izolaciju zgrade, nego plaćati visoke račune“.

„Mi treba da pomognemo Srbiji da odabere tip sistema za energetsku efikasnost, a rešenja su mnoga. Slovačka nije imala Fond za energetsku efikasnost, a Ukrajina ga ima“, rekla je Meternova.

Mnistar Antić je novinarima u Vladi Srbije rekao da je dobio uveravanja da je Evropska komisija spremna da pomogne u izgradnji sistema za povećanje energetske efikasnosti.

„Potrebno je da povećamo tehničke kapacitete, napravimo projekte i definišemo set mera kojima ćemo motivisati potrošače toplotne energije da je racionalno koriste“, rekao je Antić.

Dodao je da će „energetski menadžeri“ u lokalnim samoupravama biti dužni da uoče kritične, „crne“ tačke za neracionalnu potrošnju toplotne energije i naprave projekte koji bi omogućili racionalniju potrošnju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.