Vesti iz zemlje

03.05.2016. 20:03

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Bataković: Moja izjava o požaru u srpskoj crkvi na Menhetnu je netačno preneta

Istoričar Dušan Bataković izjavio da je Njujork post pogrešno interpretirao njegove izjave o požaru u crkvi na Menhetnu povezavši ih sa slučajem Stepinac.

Međutim, on je ostavio mogućnost da požari u tom i u još tri pravoslavna hrama tokom Uskrsa nisu slučajnost.

Bataković je za Blic rekao da treba sačekati istragu, ali da se ne može isključiti nijedna mogućnost, pa ni ta da su ti požari podmentuti i da se radi o terorizmu.

„Toliko hramova u istom danu, to se nikada nije desilo, ali ne znam… da vidimo šta će istraga da pokaže“, rekao je on. 

Američki tabloid Njujork post objavio je da srpska zajednica strahuje da požari, koji su zahvatili srpsku pravoslavnu Crkvu Sveti Sava na Menhetnu i još tri pravoslavne crkve u Australiji i Rusiji, predstavljaju koordinisan napad na religiju i da su podmetnuti u znak osvete zbog blokiranja kanonizacije hrvatskog kardinala Alojzija Stepinca. 

Američki tabloid je pritom naveo da istoričar i bivši srpski ambasador u Parizu Dušan T. Bataković smatra da je previše crkava izgorelo da bi se to moglo nazvati nesrećnim slučajem. 

Prema pisanju tog lista, Bataković je podsetio da je u poslednjih šest meseci Srpska crkva tražila od pape Franje da ne kanonizuje kardinala Stepinca zbog, kako je rekao, njegovog saučesništva u velikim masakrima i genocidu protiv Srba, Jevreja i Roma. 

On je rekao da je papa odložio donošenje odluke o kanonizaciji Stepinca uprkos protestima hrvatske crkve što je, kako je naveo, izazvalo bes, jer se on smatra jednim od ključnih članova crkve u hrvatskoj istoriji. 

Bataković je  objasnio da ga je pozvao novinar Njujork posta i pitao da li ti požari imaju veze s time što je papa Franja, zbog protesta SPC, zaustavio kanonizaciju Stepinca i ko je uopšte bio Stepinac. 

„Objasnio sam ko je on bio i šta je radio u Drugom svetskom ratu. To je bila izjava istoričara“, rekao je Bataković. 

Prema njegovim rečima, američki novinar ga je upitao i da li je to rezultat gneva hrvatske zajednice u dijaspori, na šta je Bataković odgovorio da je to teško proceniti.

„Činjenica je da su odnosi Hrvata i Srba u dijaspori zategnuti, to nije ništa novo“, rekao je direktor Balkanološkog instituta SANU.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Kada već pišeš o nekoj temi, barem malo se informiši o njoj.

    Nije baš sve u Google translate.

    Nisu to ranjivosti već bezbedosni propusti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.