Kako se energetski sektor menja i sve više oslanja na obnovljive izvore energije, nameće se pitanje: kako obezbediti stabilno snabdevanje kada vetar ne duva i sunce ne sija? Rešenje leži u baterijskim sistemima za skladištenje energije (BESS), tehnologiji koja omogućava efikasno čuvanje i korišćenje električne energije.
Šta su baterijska skladišta energije i kako funkcionišu?
BESS sistemi skladište električnu energiju u baterijama u trenucima kada je proizvodnja veća od potrošnje (npr. tokom sunčanih sati u solarnim elektranama) i oslobađaju je kada je potražnja veća (npr. noću ili tokom perioda visokih cena struje).
Ključne prednosti ovog sistema uključuju:
Stabilizaciju elektroenergetske mreže – balansiranjem ponude i potražnje sprečavaju nestanke struje i oscilacije u naponu, Integraciju obnovljivih izvora – omogućavaju efikasno korišćenje solarne i vetro energije bez obzira na vremenske uslove, Finansijske uštede – baterije se pune kada je struja jeftinija i koriste kada su cene više, čime se optimizuju troškovi energije, Rezervno napajanje – osiguravaju nesmetan rad kritične infrastrukture poput bolnica, data centara i industrijskih postrojenja, Podršku elektromobilnosti – smanjuju pritisak na elektroenergetsku mrežu pri punjenju električnih vozila.
Zašto su baterijska skladišta ključna za budućnost energetike?
Trenutni elektroenergetski sistem je dizajniran za kontinuiranu proizvodnju iz tradicionalnih izvora (termoelektrane, hidroelektrane, nuklearne elektrane). Međutim, kako se svet okreće obnovljivim izvorima, postaje neophodno pronaći rešenja za varijabilnost proizvodnje. Baterijska skladišta energije upravo to omogućavaju – skladište višak energije kada je proizvodnja velika i oslobađaju je kada je potrebna.
Takođe, ovi sistemi pomažu u sprečavanju preopterećenja mreže tokom vršnih sati potrošnje. Na primer, tokom vrelih letnjih dana kada je potrošnja energije visoka zbog klima uređaja, baterije mogu isporučivati energiju u mrežu i smanjiti pritisak na elektroenergetski sistem.
Gde se koriste baterijska skladišta?
Baterijska skladišta energije nalaze široku primenu u različitim sektorima:
Domaćinstva i stambeni objekti – sve više vlasnika kuća koji imaju solarne panele instalira baterijske sisteme kako bi skladištili višak energije tokom dana i koristili je noću. Ovo ne samo da smanjuje račune za struju, već i povećava energetsku nezavisnost.
Industrija i komercijalni objekti – fabrike, tržni centri i poslovni kompleksi koriste BESS za optimizaciju troškova električne energije, rezervno napajanje i smanjenje opterećenja mreže.
Veliki elektroenergetski sistemi – komunalna skladišta energije pomažu u balansiranju mreže i omogućavaju veću integraciju obnovljivih izvora. Ovi sistemi mogu imati kapacitet i preko 100 MWh i koriste se za stabilizaciju nacionalnih elektroenergetskih sistema.
Stanice za punjenje električnih vozila – BESS omogućava brzo punjenje električnih vozila bez preopterećenja mreže, čime se poboljšava efikasnost infrastrukture za e-mobilnost.
Baterijska skladišta energije nisu samo tehnološka inovacija – ona su ključni deo energetske tranzicije ka održivijem i stabilnijem sistemu snabdevanja. Kako se globalno tržište kreće ka dekarbonizaciji i većem korišćenju obnovljivih izvora, uloga baterijskih sistema će biti sve važnija i na našem tržištu.
Kao lider u oblasti energetskih rešenja, ENEL PS poseduje dugogodišnje iskustvo u projektovanju, implementaciji i održavanju naprednih sistema za besprekidno napajanje. Naš tim eksperata nudi sveobuhvatnu podršku – od analize potreba i tehničkog projektovanja do isporuke, instalacije i integracije baterijskih skladišta u postojeće energetske sisteme. Pored toga, pratimo najnovije regulatorne promene i finansijske podsticaje, omogućavajući našim klijentima da donesu informisane odluke i maksimalno iskoriste benefite ovih tehnologija. Ukoliko razmatrate ulaganje u baterijska skladišta energije, ENEL PS je vaš pouzdan partner na tom putu.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije, objavila je ...
Na izložbi EXPO 2025 u Osaki, u okviru otvaranja srpskog paviljona, otkrivene su maskote EXPO 2027 Beograd.Maskote EXPO 2027 Beograd su dečak i devojčica u srpskoj nošnji, koji tek treba da dobiju imena ...
Dinar će sutra neznatno promeniti vrednost prema evru i zvanični srednji kurs biće 117,2208 dinara za evro, saopštila je Narodna banka Srbije.Danas zvanični srednji kurs iznosi 117,1606 dinara za evro.
...
Izrada plana za ostvarivanje strateškog partnerstva Evropske unije (EU) i Srbije u oblasti održivih sirovina napreduje sporo zbog trenutne situacije u Srbiji, rekli su agenciji Beta obavešteni sagovornici u ...
Iako se državni zvaničnici neretko hvale time da je Srbija prošle godine imala rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) koji je bio među najvišim u Evropi, uz obavezan epitet da je "ekonomski tiga...
Tokom februara i marta, Radna grupa za avijaciju Saveta EU (EU Council's Aviation Working Party) raspravljala je o promenama kada su u pitanju prava putnika na novčanu nadoknadu pri kašnjenju i otkazivanju letova, a ishod toga pot...
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) zatražio je od Agencije za sprečavanje korupcije i Državne revizorske institucije (DRI) da utvrde ko je organizator skupa "Ne damo Srbiju" i utvrde da li je tokom njegovog održavanja prekršen zakon u ko...
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je da radi na utvrđivanju okolnosti u vezi sa incidentom u kojem su sinoć u Kruševačkoj ulici u Beogradu učestvovali lider Pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović i S.V. (1988)....
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok