Nekoliko hiljada bivših radnika fabrike Zastava automobili koja je nedavno bankrotirala tražiće u stečajnom postupku od tog dužnika naplatu potraživanja.
Naplatu potraživanja tražiće na ime izdvajanja u stambeni i fond solidarnosti, za zajam za izgradnju fabrike i kupljene deonice ili obveznice.
Punomoćnik bivših radnika Zastave i član Odbora poverilaca, Radiša Pavlović rekao je agenciji Beta da je posredstvom njegove kancelarije obrađeno više hiljada prijava potraživanja za Privredni sud, a svakoga dana kancelariji se obrati i do 100 zainteresovanih bivših radnika.
Prema njegovom saznanju ima i bivših radnika koji Privrednom sudu sami prijavljuju svoja potraživanja popunjavanjem tipskog obrasca koji skidaju sa interneta, najčešće na iznos od 600.000 dinara.
Pavlović je naveo da, pored bivših radnika Zastava automobili ili naslednika umrlih radnika, potraživanja mogu da prijave i radnici drugih preduzeća ukoliko su izdvajali sredstva za tu fabriku i poseduju dokaze.
On je naveo primer da bivši radnik koji ima 35 godina radnog staža u fabrici potražuje na ime ulaganja u stambeni fond oko 700.000 dinara, pod uslovom da nije dobio stan ili stambeni kredit od fabrike.
„Ukoliko je taj radnik ulagao novac i u Fond solidarnosti po tom osnovu potražuje oko 100. 000 dinara, koliko i za zajam za izgradnju fabrike“, rekao je Pavlović i izveo računicu da su potraživanja po prijavama radnika sa dužim stažom od 900.000 do million dinara.
„Radnici traže svoj ulog, ali je najveći problem što kompletna imovina stečajnog dužnika, Zastava automobili, nije bilansirana u stečajnu masu koja zvanično ne čini ni 20 odsto prave vrednosti“, kaže Pavlović i dodaje da će se tom temom baviti i nadležni državni organi, a pre svega Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Stečajni upravnik je utvrdio da su nenaplaćena potraživanja fabrike Zastava automobili 650 miliona dinara, a obaveze oko 41 milijardu dinara.
Pavlović je naglasio da je siguran da bivši radnici neće uspeti da naplate potraživanja u punom iznosu, ali je uveren da će delimično naplatiti.
U Privrednom sudu u Kragujevcu je agenciji Beta rečeno da je do sada u sudu evidentirano 4.379 prijava različitih potraživanja od fabrike, a rok za prijavljivanje ističe 25. novembra.
„Stečajni upravnik će ocenjivati da li su prijave potraživanja uredne i blagovremene, pa će prema tome odlučivati da li ih priznaje ili osporava“, rekao je Beti stečajni sudija i predsednik Privrednog suda, Branislav Jovović.
On je istakao da će to biti „veliki posao“ i da će se o brojnim potraživanjima raspravljati na ispitnim ročištima, ali da kragujevački Privredni sud ima slična iskustva sa više od 3.500 prijava potraživanja u slučaju „Takovo osiguranja“.