Srbija

06.07.2022. 12:11

Nova ekonomija, Čedomir Savković

Autor: Nova Ekonomija

Brnabić: Pitka voda stiže u Zrenjanin 2024. godine

Foto: Nova ekonomija

Srbija

06.07.2022. 12:11

Predsednica Vlada Ana Brnabić, izjavila je da bi Zrenjaninci bi mogli da dobiju ispravnu vodu za piće u prvom kvartalu 2024. godineTo je jedno u nizu obećanja od 2004. godine, tvrdnji da će građani Zrenjanina „uskoro“ imati ispravnu vodu za piće.

Premijerka je izrazila nadu da će stanovnici Zrenjanina dobiti tehnički ispravnu vodu, već u prvom kvartalu 2023. godina.

Kako se dodaje, Grad Zrenjanin potpisao je ugovor sa arapskom kompanijom Metito o realizaciji projekta za prečišćavanje pitke vode u tom gradu, a najavljeno je i novo ulaganje u to postrojenje koje će iznositi 18 miliona evra.

Fabrika vode u Zrenjaninu prodata za 417 miliona dinara
Fabrika vode u Zrenjaninu oglašena na prodaju, grad ima prvenstvo u kupovini

Delovalo je da će problem građana Zrenjanina biti rešen 2015. godine, kada je i najavljena izgradnja Fabrike vode, ali se kasnije ispostavilo da od toga, za sada, nema ništa.

Izgradnja Fabrike vode je kasnila, neki ugovori su bili protivzakoniti, kasnije je promenjen zakon, Skupština menja Zakon o komunalnim delatnostima, podnošene su krivične prijave, hapšenja zbog zloupotreba, početak njenog rada u februaru 2020, ali i zatvaranje od 20. decembra 2020. godine, nakon eksplozije u kojoj su provređena dva radnika.

Čekajući zdravu vodu
Pune ruke posla za ekološke aktiviste u Zrenjaninu
ZRENJANIN: FABRIKA VODE NE ISPUNJAVA TEHNIČKE USLOVE

Fabrika vode menjala je vlasnike nekoliko puta, da bi početkom godine bila prodata firmi Panonian Water, čiji je vlasnik Metito.

Ekspert za vodosnabdevanje i pofesor na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu Božo Dalmacija rekao je nedavno da u zrenjanisku fabriku vode mora da se uloži još mnogo novca, kao i da ona „nema dovoljan kapacitet za taj grad“.

„Dok je radila, a zna se da ne radi već duže vreme, imala je kapacitet nedovoljan za Zrenjanin. Dakle, isporučivala je 200 litara u sekundi a potrebno je bar 350, tako da će ulaganja biti oko sedam ili osam miliona evra, ako ozbiljno misle da se tim poslom bave“, prokomentarisao je Dalmacija, a preneo Danas online.

Profesor Dalmacija je ranije za NIN objasnio da je u filter fabrike ugrađena neadekvatna membrana koja se često prilja i zbog toga mora da se menja, te da zbog toga njen način rada nije adekvatan.

Žitelji Zrenjanina, oni koji to sebi mogu da priušte, kupuju flaširanu vodu, dok su ostali koji za to nemaju dovoljno novca, prinuđeni da piju onu sa česme, koja je zabranjena.

GRAĐANSKI PREOKRET: ALJKAVA ODLUKA O DOZVOLI ZA LINGLONG U ZRENJANINU
LINGLONG DOBIO SAGLASNOST ZA DEO FABRIKE U ZRENJANINU

KAKO ĆE SE SADA REŠITI PROBLEM?

Brnabić je objasnila da je Metito otkupio postojeće postrojenje za 3,5 miliona evra.

Predsednica Vlade je navela da će Metito u narednih 25 godina upravljati postrojenjem i investirati u njega, nakon čega će ono postati vlasništvo grada.

Brnabić je najavila i da će Vlada paralelno sa ovim poslom uložiti 510 miliona dinara u sanaciju vodovodne mreže i zamenu azbestnih cevi u Zrenjaninu kako bi voda koju će građani dobiti u svojim domovima bila istog kvaliteta kao ona na izlazu iz fabrike vode.

U Zrenjaninu nema radne snage za fabriku guma Linglong
Građanski preokret: Tužioci u Zrenjaninu štite kineske investitore

Predsednica Vlade istakla je da je Vlada Srbije pomogla da se reši višedecenijski problem sa vodom, kao i da je problem rešen na jedini mogići način, javno-privatnim partnerstvom.

Prema njenim rečima, prethodni vlasnik fabrike za proizvodnju vode bila je privatna kompanija, pa Vlada nije mogla svojim sredstvima da reši tu situaciju.

Kompanija Metito dolazi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), a ugovor su potpisali gradodonačelnik Zrenjanina Simo Salapura, direktor kompanije Metito Rami Gandur i direktor JKP Vodovod i kanalizacija Zrenjanin Predrag Bodiroga.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.