Srbija

15.09.2014. 16:36

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Bušatlija: Ni 700 miliona evra uštede neće pomoći budžetu

Srbija

15.09.2014. 16:36

Budžetski deficit u Srbiji biće veoma visok, a željene uštede od 700 miliona evra u javnom sektoru neće bogzna kako pomoći da se taj deficit smanji.
Ovo je ocena saradnika Ekonomskog instituta u Beogradu Mahmuta Bušatlije koji ističe da je potrebno da se pronađu i druga rešenja.
„Pre svega, mora se računati na to da se poboljša prihod budžeta i da se definitivno ova država odluči da težište oporezivanja sa rada pređe na kapital. Da oni koji su na ivici zakonitosti, ili ispod te ivice, zarađivali grdne pare, a od milja ih zovemo tajkuni, malo učestvuju u poreskom sistemu ove države“, rekao je Bušatlija agenciji Beta. 
Bušatlija je dodao da ti ljudi najmanje plaćaju, iako dosta duguju, ali da se uvek nađe razlog da se njima reprogramira dug. 
Premijer Srbije Aleksandar Vučić ocenio je juče na sednici Vlade da se u budžetskom sektoru troši više nego što se zarađuje i da je u narednoj godini, radi finansijske konsolidacije, potrebno uštedeti 700 miliona evra. 
Bušatlija je rekao da nije moguće proceniti da li ta planirana ušteda od 700 miliona evra može da se ostvari samo smanjivanjem penzija i plata, jer nije poznato za koliko će plate i penzije da budu smanjene, pošto se u javnosti licitira raznim iznosima. 
On je rekao da postoje procene da bi smanjenjem plata i penzija moglo uštedeti između 400 i 800 miliona evra, ali da bi za to bilo potrebno smanjenje od 15 i više odsto. 
„Poslednja informacija u javnosti govori da se razmatra smanjenje od pet do šest odsto, a to ni na koji način ne može da ostvari toliku uštedu“, rekao je on. 
Ekonomista je dodao da štednja mora da se „prebaci“ i na subvencije, za koje je ocenio da su nanele velike štete srpskoj privredi. 
„Taj sistem koji je stvorio (bivši ministar finansija) Mlađan Dinkić u stvari je bio vrlo kontraproduktivan i nije doneo rezultate“, rekao je Bušatlija.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.