Vesti iz zemlje

07.10.2020. 14:07

Nova ekonomija

Autor: Čedomir Savković

Čekajući izgradnju Regionalne deponije „Kalenić“ kod Uba

kontejneri Foto: Nova ekonomija/Čedomir Savković

Kontejneri za reciklažu u Užicu

Čelni ljudi Grada Loznice i opština Ljubovija, Mali Zvornik, Кrupanj i Osečina saglasni o načinu zajedničkog upravljanja otpadom, prenose lokalni mediji. Saglasnost postignuta i sa predstavnicima Regionalnog centra za upravaljanje otpadom Eko Tamnava Ub.

Na sastanku koji je održan u Opštini Krupanj bilo je reči i o Regionalnoj deponiji „Кalenić“ koja bi trebalo da pokriva teritoriju sa više od pola miliona stanovnika i približno 110 miliona tona komunalnog otpada godišnje.

Predstavnici lokalnih samouprava dogovorili su se da se u roku od 15 dana pristupi potpisivanju sporazuma o zajedničkom upravljanju komunalnim otpadom, kojim će se odrediti i lokacije transfer stanice za prevoz otpada.

Transfer stanice su objekti u kojima se pomešan čvrst komunalni otpad istovara iz vozila za sakupljanje, u veći kamion. Tu se zadržava u vozilu za dalji transport, a kasnije se vozi do postrojenja za odvajanje otpada.

Često se ističe njihova uloga u racionalizaciji transporta otpada, jer smanjuju troškove transporta i troškove kvarova na kamionima i drugim vozilima za prevoz.

IZGRADNJA REGIONALNE DEPONIJE KALENIĆ

Regionalna deponija komunalnog otpada „Кalenić“, trebalo bi, prema planu izgradnje da se nalazi blizu Uba, odnosno u području Кolubarskog regiona, a pretragom Gugl mapa, nije teško uočiti da se na području Kalenića nalaze rudarski kopovi, koji će možda biti iskorišćeni za izgradnju nove deponije.

To potvrđuje i studija o izgradnji koju je izradio Saobraćajni institut CIP, gde se navodi da je mikrolokacija buduće regionalne deponije bivši kop Rudarskog basena „Kolubara“ „Tamnava-Zapadno polje“.

Naime, u svetu nije retka praksa da se napušteni rudarski kopovi koriste i za izgradnju solarnih elektrana, a sve te privredno-ekološke aktivnosti sapadaju u oblast cirkularne ekonomije.

Pod njom se podrazumeva reciklaža sirovina i njihovo vraćanje u proizvodnju.

Uloga regionalnih deponija koje već postoje u Srbiji, poput onih u Subotici ili Užicu, ogleda se u odvajanju otpada u posebnom fabričkom postrojenju, pa se tako otpad, kakav su na primer ambalažne limenke, presuje i odlaže na specijalnu deponiju, gde čeka budućeg kupca, koji će od njega napraviti novi proizvod.

Takav način privređivanja naziva se cirkularna ekonomija, odnosno reciklažom sirovine ponovo učestvuju u proizvodnji, umesto da zagađuju prirodu.

U odgovorima koje je Nova ekonomija dobila od preduzeća Eko Tamnava koje je zaduženo za izgradnju deponije “Klenić”, piše da je projekat izgradnje zaključkom od 21. avgusta 2014. godine proglašen kao veoma značajan za Republiku Srbiju.

Fazna realizacija projekta planira se u periodu od 2020. do 2022. godine i preduzeće već ima u planu finansijska sredstva za njenu izgradnju.

Projekat izgradnje regionalne sanitarne deponije koja neće tretirati opasan otpad ima obeležje međuregionalnog projekta i uključuje Кolubarski upravni okrug, delove Mačvanskog i područja grada Beograda.

U dokumentima se pominje 15 gradova i opština odakle će do njenog postrojenja stizati otpad: Valjevo, Obrenovac, Lazarevac, Ub, Barajevo, Vladimirci, Lajkovac, Mionica, Кoceljeva, Osečina, Ljig, Loznica, Mali Zvornik, Ljubovija i Кrupanj.

U dokumentima se navodi da je projekat izgradnje Regionalne deponije komunalnog otpada „Кalenić“ u potpunosti spreman za završnu fazu realizacije.

Planom Eko Tamnave za 2020. godinu predviđeni su radovi na telu deponije (446,4 miliona dinara), izgradnja i opremanje objekata (655,8 miliona dinara), radovi na pristupnoj saobraćajnici  (77,3 miliona dinara), izrada dalekovoda snage 10 kilovolti u dužini od četiri kilometra (vrednost 21 milion dinara).

Ipak, svi radovi koji treba da se izvedu, tačnije njihova dinamika i rokovi završetka direkno su uslovljeni planovima i programima nadležnog Ministarstva zaštite životne sredine i Vlade Republike Srbije.

Čedomir Savković

*Projekat „Zaštita životne sredine – otpad nije na bacanje“ finansiran je iz programa podrške medijima Ministarstva kulture i informisanja Vlade Republike Srbije. Ovaj tekst, celokupan sadržaj i izneti stavovi su isključiva odgovornost Business Info Group, kao izdavača Nove ekonomije

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.