Kupoprodajnu cenu stana za pripadnike snaga bezbednosti na svakoj pojedinačnoj lokaciji ubuduće će određivati Komisija koju obrazuje Vlada Srbije, na osnovu izveštaja koji će sastavljati posebna operativna grupa (a koju takođe obrazuje Vlada Srbuje), piše u Uredbi koja je objavljena u Službenom glasniku. Raspon cena za „bezbednjake“ će se tako kretati od procenjene proizvodne cene neto kvadrata (minimalna cena) do tržišne cene neto kvadrata na konkretnoj lokaciji (maksimalna cena).
Cena kvadrata stanova za bezbednjake više nije biti ograničena na maksimalno 500 evra po kvadratu, a kupoprodajnu cenu stana na svakoj pojedinačnoj lokaciji ubuduće će određivati komisija Vlade Srbije, predviđeno je izmenama Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti.
Vlada Srbije sada je donela i Uredbu kojom se uređuju uslovi za određivanje kupoprodajne cene stana po metru kvadratnom neto građevinske površine na pojedinačnim lokacijama (koje su određene odlukom Vlade Srbije), za izgradnju stanova za pripadnike snaga bezbednosti.
Uredba propisuje da investitor izgradnje stambene zgrade i stanova na pojedinačnoj lokaciji (investitor je Srbija ili pivredno društvo koje ona osniva) dostavlja operativnoj grupi procenjenu tržišnu cenu stana koju određuje licencirani procenitelj, u skladu sa Zakonom o proceniteljima vrednosti nepokretnosti i Pravilnikom o nacionalnim standardima, kodeksu etike i pravilima profesionalnog ponašanja licenciranog procenitelja.
Republika Srbija je 2018. i 2019. godine osnovala nekoliko preduzeća za potrebe izgradnje stanova za snage bezbednosti: SPV Dunav (Novi Sad), SPV Avala (Beograd), SPV „Tisa“ (Novi Sad), SPV „Ibar“ (Kraljevo), SPV „Lepenica“ (Kragujevac), SPV „Pčinja“ (Vranje), SPV „Sava“ (Sremska Mitrovica), SPV „Nišava“ (Niš), kao i SPV „Nišava 2“ i SPV „Nišava 3“.
SPV je skraćenica sa „Special purpose vehicle“ (enitiet posebne namene) koji se osniva radi izvršenja tačno određenog cilja, u ovom slučaju izgradnje konkretnih objekata.
Ubuduće, operativna grupa će na osnovu procenjene tržišne cene stana i procenjene proizvodne cene stana Komisiji dostavljati izveštaj o ispunjenosti uslova za utvrđivanje kupoprodajne cene stana na svakoj pojedinačnoj lokaciji, koja ne može biti niža od procenjene proizvodne cene neto kvadrata ni viša od tržišne cene neto kvadrata na svakoj pojedinačnoj lokaciji.
Kupoprodajna cena stana određuje se ako su utvrđene pojedinačne lokacije, ako je rešenje o građevinskoj dozvoli za izgradnju stambene zgrade i stanova na pojedinačnoj lokaciji pravnosnažno i ako je operativna grupa (koju obrazuje Vlada) Кomisiji dostavila izveštaj o uslovima za određivanje kupoprodajne cene na pojedinačnoj lokaciji.
Komisija će na osnovu izveštaja i dokumentacije (rešenja o građevinskoj o dozvoili, utvrđene pojedinačne lokacije), „a naročito uzimajući u obzir razvijenost jedinice lokalne samouprave“ na čijoj se teritoriji grade stambene zgrade utvrđivati cenu neto kvadrata, dodaje se u Službenom glasniku.
U Uredbi se navodi da će se postupci utvrđivanja kupoprodajne cene, koji su započeti, a nisu okončani do dana stupanja na snagu ove uredbe, okončati u skladu sa propisom po kojem su započeti.
„Okončanim postupkom, u smislu ove uredbe, smatraju se postupci koji su okončani potpisivanjem i overom ugovora o kupoprodaji stana“, navodi se u Uredbi.
Na utvrđivanje kupoprodajne cene stanova, koji su izgrađeni u ranijim fazama realizacije projekta izgradnje stanova za pripadnike stanova bezbednosti, a za koje cena nije utvrđena, primenjuju se odredbe nove uredbe.
Dalje se propisuje da se u slučaju raskida ranije zaključenih ugovora o kupoprodaji primenjuju odredbe zakona kojim se uređuje izgradnja stanova za pripadnike snaga bezbednosti, koji je važio u vreme raspisivanja javnog poziva za prodaju stanova u stambenim zgradama za kolektivno stanovanje.
U obrazloženju izmena zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti pisalo je da zbog inflacije i poremećaja na tržištu neophodna, između ostalog, „korekcija kuporodajne cene tih stanova“.
U prvobitnom zakonskom rešenju pisalo je da cena kvadrata za bezbednjake „ne sme premašiti 500 evra“, ali zakon izmenjen tako da se taj deo više ne postoji.
Konkretno, promenio se stav u kojem je prvobitno pisalo da „kupoprodajnu cenu stana na svakoj pojedinačnoj lokaciji određuje Komisija koju obrazuje Vlada, a koja ne može biti određena u iznosu višem od 500 evra po metru kvadratnom stana“.
Umesto toga u zakonu sada piše da „kupoprodajnu cenu stana na svakoj pojedinačnoj lokaciji određuje Komisija koju obrazuje Vlada, na osnovu uslova koje propisuje Vlada“.
Cena stanova za bezbednjake više nije ograničena na 500 evra po kvadratu
Zakon o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti usvojen je u maju 2018. godine. Tada je počela i realizacija projekta.
Svi ugovori za izvođenje radova bili su tipa „ključ u ruke“ i otpočeli su sa realizacijim februara 2019. godine.
Vlada Srbije je 2018. godine donela Zakon o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgranje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, što je tzv. „lex specialis“. Realizacija ovog projekta predstavlja opšti interes od značaja za jačanje Sistema nacionalne bezbednosti Srbije, piše u tom zakonu.
U 2018. godini iz republičkog budžeta je dato nešto više od dve milijarde dinara za izgradnju stanova za pripadnike snaga bezbednosti.
Iz budžeta Srbije za 2019. godinu je u okviru „projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti“ izvršeno 850 miliona dinara kroz stavku „nabavka domaće nefinansijske imovine“, dok je za isti projekat te godine izvršen i transfer od 1,13 milijardi dinara ostalim nivoima vlasti, dok je još 20,1 milion dinara izvršeno pod stavkom „zgrade i građevinski objekti“.
U 2020. godini je za projekat stanova za snage bezbednosto iz budžeta Srbije dato 1,65 milijardi dinara, a u 2021. godini 2,55 milijardi dinara (obe godine pod stavkom nabavka domaće nefinansisjke imovine).
Ko se uselio u Vučićeve jeftine stanove?