Srbija

06.08.2016. 10:49

Autor: Nova Ekonomija

Čuvajte radne knjižice, biće potrebne kao dokaz za penziju

Srbija

06.08.2016. 10:49

Zakon o radu iz 2014. ove godine poslao je radne knjižice u penziju. Od početka 2016. nijedan novozaposleni nije dobio dokument koji je decenijama bio simbol rada. Za one koji su do radnog mesta došli ranije, savet je da radnu knjižicu čuvaju jer može biti jedini dokaz za ostvarivanje pojedinih prava, navodi RTS.

Iako su mnogi shvatili da radna knjižica više nije neophodan dokument u Srbiji, to važi samo za one koji su prvi posao našli u ovoj godini.

„Nove radne knjižice se ne izdaju, kao što se ne izdaju ni duplikati starih radih knjižica. Podaci koji su uneti u radne knjižice zaključno sa 31.12.2015. kao takvi služe kao dokaz o radnom angažovanju tih lica“, objašnjava Vladimir Stanković, zamenik direktora Sektora za ostvarivanje prava PIO fonda.

Te dokaze moraće da prilože kada budu hteli u penziju. Pre penzije, radne knjižice traže i pojedine banke građanima koji se kod njih zadužuju.

„Bankama to nije zabranjeno, ali ako je vama kao klijentu to problem, vi možete njih naterati da traže podatke iz centralnog registra“, navodi Ivan Radak iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.

To je prema Zakonu o opštem upravnom postupku. Praksa je, međutim, pokazala da administracija nije u potpunosti prihvatila tu reformu. Zato je građanima lakše da sami pribave podatke nego da drugi to čine umesto njih.

„Što se tiče fonda PIO, ona će praktično uvek biti neophodna kao dokument za neka radna angažovanja iz prethodnih perioda“, ističe Vladimir Stanković.

Umesto da čeka da radne knjižice prirodnim putem nestanu iz opticaja, upućeni kažu da bi država trebalo da taj proces ubrza. Pre svega tako što će obavezati institucije da podatke razmenjuju elektronski.

Ne samo u vremenu, već i u novcu. Prema istraživanju NALED-a, na radnim knjižicama privreda štedi 3,6 miliona evra godišnje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.