Srbija

17.10.2024. 17:27

Autor: Anica Kovačević

Poslovni forum Srbija-Japan: Zašto su Japanci „zagrejani“ za Srbiju?

BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC

Srbija

17.10.2024. 17:27

Na poslovnom forumu Srbija-Japan koji se održava danas u Beogradu, sektor automobilske industrije i IT sektor istaknuti su kao oblasti sa velikim potencijalom da privuku japanske investitore. Spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Japana je bila 332 miliona dolara prethodne godine – pri čemu se skoro 75 odsto odnosi na uvoz iz Japana, u kome prednjače automobili i kablovi od celuloznog acetata, dok su „najpopularniji“ izvozni proizvodi cigarete i neaktivni kvasac. To nije mnogo, ali stručnjaci ukazuju da postoji potencijal za značajan rast.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da japanske kompanije učestvuju u veoma značajnim projektima i poslovima u Srbiji i da se očekuje dolazak još većeg broja investitora iz te zemlje.

Kako se Japan „kotira“ na trgovinskoj agendi Srbije?

Spoljnotrgovinska razmena Srbije sa Japanom u prvoj polovini ove godine iznosila je 160,1 miliona dolara, pri čemu je izvoz iz Srbije bio 35,4 miliona dolara, a uvezena je roba za 124,7 miliona dolara.

Po podacima Narodne banke Srbije ulaganja japanskih investitora u Srbiji iznosila su 473,4 miliona evra od 2010. do 2023. godine.

U trgovinskoj saradnji dve zemlje, prema oceni Privredne komore Srbije, Srbija ima mogućnosti za plasiranje poljoprivrednih proizvoda, posebno bobičastog voća, koje je veoma cenjeno u Japanu.

Izvoz organskih proizvoda takođe je veoma perspektivan, a japanske kompanije su zainteresovane i za uvoz srpske zdrave hrane, vina, žestokih pića, mineralne vode i lekovitih čajeva.

Najvažnije japanske kompanije u Srbiji

Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji je registrovano 17 firmi čiji su većinski vlasnici državljani Japana, odnosno pravna lica registrovana u Japanu.

Predsednik Vučić je ukazao na ulaganja japanskih kompanija, među kojima se posebno ističu Nidek (Nidec) i JFE Shoji, a posebna važnost data je i radu japanskih partnera na hidroelektani „Bistrica“.

Japanski Nidek je jedan od najvećih svetskih proizvođača elektromotora, njihovu investiciju od 250 miliona evra Vlada Srbije je subvencionisala sa 8,9 miliona evra, a plan je da ova kompanija ukupno investira 800 miliona evra.

Kod nas je ova kompanija otvorila dve fabrike u Novom Sadu – u prvoj Nidec Electric Motors, proizvode se motori, a u drugoj Nidec Elesys Europe proizvode se elektronski uređaji za kontrolu upravljanja, kočenja i drugih sistema u automobilima.

Osim toga što donose visoke tehnologije i nova znanja, Nidec je otvorio i razvojni centar u Novom Sadu, u kome će se obavljati istraživanja i unapređenja Nidekovih proizvoda, što će biti dobra prilika za mlade inženjere da se razvijaju u domenu nauke i struke.

Takođe, japanska kompanija JFE Shoji Corporation počela je u martu da gradi fabriku za proizvodnju metalnih delova za elektromotore u Inđiji u koju će uložiti oko 50 miliona evra.

Planirano je da u fabrici koja će se prostirati na 18.000 hektara i prvoj u Evropi u vlasništvu JFE Shoji u prvoj fazi bude zaposleno do 150 ljudi, a da proizvodnja počne početkom 2025. godine.

Jedan od srpskih projekata koji je dobio podršku Japana jeste i izgradnja reverzibilne hidroelektrane „Bistrica“ – čiji je početak izgradnje predviđen za 2026. godinu, ali je planirano da se već u toku 2025. godine krene sa pripremnim radovima.

Šta to Japan vidi u Srbiji?

Goran Pekez, predsednik Japanske poslovne alijanse u Srbiji, kaže da Japanci žele da ispitaju da li postoje mogućnosti za investiranje, ali i ono što je najvažnije, da li postoji mogućnost za integraciju poslovanja u Srbiji sa evropskim operacijama.

Takođe, ono što je pozitivan znak japanskim investitorima jeste i to što je Srbija nedavno dobila investicioni rang kreditnog rejtinga.

„Pozitivan trend poboljšanja kreditnog rejtinga svakako ima dobar uticaj u evaluaciji rizika Srbije kao zemlje za investicionu destinaciju i mislimo da će to dodatno ohrabriti japanske investitore da se odluče da je Srbija mesto u koje treba uložiti“, kaže Pekez za Bloomberg Adriju

Prema njegovim rečima, sektor automobilske industrije i IT sektor imaju veliki potencijal da privuku japanske investitore.

„Činjenica je da japanske kompanije u okruženju i generalno u Evropi, imaju veoma razvijene lance snabdevanja i u tom auto-moto sektoru postoji najveći prostor za Srbiju“, kaže Pekez.

On navodi i da je ljudski potencijal veliki adut naše zemlje jer imamo kvalifikovani kadar – te tako, prema njegovim rečima, japanski investitori su dodatno oduševljni činjenicom da od 70 do 80 odsto kandidata koji se prijavljuju za radna mesta tečno govori engleski, što nije toliko često, čak ni na evropskom nivou, a kamoli na azijskom.

Japan želi da najvredniji građani rade četiri dana nedeljno

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.