Državna sekretarka u Ministartsvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Damnjanović izjavila je, gostujući u Novom danu, da je do danas pozitivno rešeno oko 30.000 predmeta za legalizaciju.
Prošle godine je usvojen Zakon o ozakonjenju što predstavlja šesti pokušaj države da u poslednjih 15 godina reši pitanje legalizacije bespravne gradnje.
„U ranijem periodu imamo podnetih oko 770.000 zahteva. Zakon je donet i osnovni nosioci u njegovoj primeni su opštine i gradovi“, rekla je gošća N1.
Kad se pogledaju statistike koje ministasrtvo dobija, Damnjanović kaže da postoje opštine koje odlično rade posao i iznad su proseka – počev od manjih poput Ražnja, Sente, pa do gradova kao što su Subotica i Niš. Ali, dodaje, ima i onih koji nisu na tom nivou.
„Bukvalno imamo situaciju da neki rade 100 odsto, a neki dva odsto. Za Beograd postoji oko 5.200 donetih rešenja, gde ima najviše problema, predmeta ali i rešenih zahteva. Međutim, na nivou Srbije to mora da se ubrza“, objašnjava ona.
Dodaje da je, na primer, u opštinama Novi Beograd i Zvezdara pristupljeno rušenju objekata koji nisu mogli biti predmet ozakonjenja.
Prva godina po programu rada je bila predviđena da se akcenat stavi na popisivanje svih nezakonitih objekata u Srbiji, kaže državna sekretarka.
„Važno je da država ima svojinsku evidenciju, da ono što može da bude predmet ozakonjenja započne postupak, a oni za koje nema pomoći da se poruše“, kaže Damnjanović.