Vesti iz zemlje

13.12.2023. 15:48

Danas

Autor: Čedomir Savković

Detektivske agencije sve češće proveravaju da li ste na bolovanju

Foto: Pixabay

U privatnim detektivskim agencijama kažu kako se sve češće dešava da ih poslodavci angažuju kako bi pratili potencijalno lažna bolovanja, navodi list Danas. Predstavnici civilnog sektora kažu da nalaz detektivske agencije nije dovoljan za eventualan otkaz nesavesnom radniku, ali može da bude osnova za pokretanje postupka pred lekarskom komisijom.

„Obraćaju nam se uglavnom poslodavci kada imaju opravdanu sumnju da zaposleni koristi bolovanje kao izgovor za neki privatni posao. Recimo da nam se mesečno obrati desetak formi koje se interesuju za proveru bolovanja zaposlenih“, kaže za list Danas Mirsad Mehmedović, direktor jedne detektivske agencije iz Beograda.

Na njihovo sajtu, među uslugama za pravna lica, nalazi se i usluga provere bolovanja, koju vrše na dva načina – proverom da li je zaposleni kod kuće i praćenjem njegovih aktivnosti tokom dana, da li se bavi nekim fizičkim aktivnostima ili radi neki drugi privatan posao.

Mehmedović kaže da ta usluga služi poslodavcima da podstiču transparentnost i sprečavaju zaposlene da zloupotrebljavaju bolovanja.

„Kada zaposleni znaju da njihovo bolovanje može biti provereno i verifikovano, manja je verovatnoća da će ga zloupotrebiti i veća je verovatnoća da će ga koristiti samo kada je zaista potrebno“, smatra Mehmedović.

Prema njegovim rečima, poslodavac treba da napravi balans između zaštite svojih interesa i poštovanja privatnosti zaposlenih jer kako „niko ne želi da se oseća kao da ga špijuniraju dok su kod kuće“, pokušavajući da se oporave od bolesti ili povrede.

U Zakonu o detektivskoj delatnosti ne stoji da oni mogu da se bave posebnim istražnim radnjama poput prisluškivanja, presretanja poziva, kao ni praćenja jer je to krivično delo.

„Ako se zaposleni nalazi na nekoj javnoj provršini oni mogu da ga prate, slikaju i ostalo. U suprotnom, bilo kakvo zadiranje u privatnost, podatke o ličnosti, poput medicinske dokumentaicje, predstavlja krivično delo bez obzira ko ga vrši, detektiv ili poslodavac“, kaže Mario Reljanović iz udruženja Centar za dostojanstveni rad.

Poslodavci su u dužnosti da prate zakonski propisanu proceduru o proveri opravdanosti izostanka zaposlenih i samo na osnovu lekarskih nalaza mogu da konstatuju zloupotrebu bolovanja.

„Ti privatni detektivi mogu da budu korisni da bi poslodavac došao do nekih informacija koje ga navode da pokrene ovaj postupak pred lekarskom komisijom, ali ne može samo na osnovu nalaza detektiva da se zasniva otkaz, jer postoji šansa da će on posle pasti na sudu na nekom radnom sporu“, dodao je Reljanović.

Ponovo bolovanje bez komisije samo do 30 dana

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.