Izabrani lekar moći će da odobrava bolovanje samo do 30 dana odsustva, umesto dosadašnjih 60, predviđaju predložene izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju koje je Vlada usvojila i predložila Skupštini. Nakon isteka od 30 dana, zaposleni koji je na bolovanju moraće da izlazi pred komisiju.
Izabrani lekar će moći da odobri bolovanje do 60 dana jedino za obolele od malignih bolesti, trudnice koje imaju komplikacije, osiguranike sa invaliditetom i osiguranike koji su imali hirušku intervenciju, osim u slučaju kada je ta intervencija obavljena u dnevnoj bolnici.
Zakon o zdravstvenom osiguranju već je menjan 2019. godine kada je i produžen rok do koga izabrani lekar samostalno može da odobrava bolovanje. Tada je produženo sa 30 na 60 dana, tako da najnovije predložene izmene predstavlju vraćanje na staro rešenje.
Nakon izmena Zakona 2019. godine uočene su značajne zloupotrebe, obrazlaže Vlada u predloženim izmenama.
„(…) uočeno je da su izabrani lekari utvrđivali privremenu sprečenost za rad osiguranika mimo utvrđenih preporuka u pogledu dužine trajanja privremene sprečenosti za rad u zavisnosti od dijagnoze,“ piše u obrazloženju.
Dodaje se da i bolovanje nekada produžavano i bez odgovarajuće propratne dokumentacije u pogledu obavljenih dodatnih dijagnostičkih i specijalističkih pregleda.
Važeće zakonsko rešenje predviđa da prvih 30 dana bolovanja troškove snosi poslodavac, a nakon toga, od 31 do 60 dana RFZO.
Zbog toga, budžet RFZO namenjen za ove potrebe bio je svake godine veći, od 13,6 milijardi 2018. godine do 29,5 milijardi dinara u 2023. godini, piše u obrazloženju predloženih izmena.
Ustavni sud preispituje visinu naknada za porodiljsko
Zanima me posle bolovanja od skoro dva meseca i odbijanja obe komisije da sam sposoban za rad a ja sam i dalje bolestan kasljem zacenjivam se pa me zanima koliko vremena treba da prodje da bih mogao ponovo da otvorim bolovanje hvala