Srbija

16.06.2016. 10:47

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Đurić: Srbija može mnogo da nauči od Kine

Srbija

16.06.2016. 10:47

Savetnik predsednika Privredne komore Srbije Bojan Đurić poručio je, uoči posete kineskog predsednika Si Đinpinga, da Srbija može mnogo da nauči od te zemlje i da treba da traži prostor za intenzivniju privrednu i ekonomsku saradnju.

„Srbija treba da traži prostor za mnogo intenzivniju privrednu i ekonomsku saradnju sa Kinom, držeći se činjenice da je evropska zemlja u procesu pridruživanja i držeći se standarda koji važe u evropskom političkom, ekonomskom, privrednom i pravnom okviru. To bi morali da budu strateški pravci i ovih sastanaka i buduće saradnje“, naveo je Bojan Đurić.

Đurić podseća da će tokom posete kineskog predsednika biti potpisano oko 20 međudržavnih sporazuma, što ocenjuje kao važan korak.

Ističe, međutim, da međudržavna saradnja nije jedini nivo odnosa, te da ne treba izgubiti iz vida da ozbiljan broj malih i srednjih preduzeća i kompanija iz Srbije godinama razvija veoma intenzivnu privrednu saradnju sa Kinom.

Navodeći da Srbija i Kina teško mogu biti zemlje partneri u pravom smislu te reči, zbog velike razlike u veličini, Đurić navodi da naša zemlja može da iskoristi mnoga iskustva Kine, između ostalog i kako pronaći prostor za afirmaciju preduzetničkih sposobnosti i duha.

Kad je reč o ekonomskoj saradnji i izvozu, Đurić navodi da bi trebalo tražiti načine da se ona poboljša u segmentima privrede i industrije gde Srbija može da ima povoljniji položaj.

Srbija može da koristi relativno povoljan položaj u odnosu na evropska tržišta, može da traži prostor i u prerađivačkoj industriji, ali i u oblasti transfera znanja i tehnologije, kaže Đurić.

Saradnja je moguća i u svim segmentima i delatnostima koje prate velike kineske investicije u Srbiji, poput ulaska kineske kompanije u Železaru, navodi Đurić.

Đurić navodi da je predstojeća poseta kineske delegacije veliki međudržavni događaj, veoma važan za Srbiju, a od nje ne bi trebalo očekivati sitne i detaljne dogovore.

„Treba očekivati dodatno trasiranje magistralnog puta saradnje među državama i stvaranje prostora za otklanjanje mnogih birokratskih i drugih prepreka“, navodi Đurić.

U tom kontekstu, Đurić kaže da vrlo često naše kompanije, pogotovo privatne, imaju dosta problema kada sarađuju sa Kinom zbog naše spore i etatizovane birokratije.

„Koliko god je naš utisak o Kini drugačiji, mislim da i u tom procesu možemo mnogo da naučimo iz iskustva Kine u proteklih 30 godina“, kaže Đurić.

Navodeći da se radi o dve zemlje koje se nalaze na dva različita kontitenta, pri čemu je jedna 200 puta veća od druge, Đurić kaže da su pomaci u saradnji načinjeni od 2009. godine na ovamo, ohrabrenje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.