Srbija

05.03.2025. 09:51

Danas

Autor: Nova ekonomija

Država ukida zabranu uvoza peleta: Domaći proizvođači u strahu od konkurencije iz inostranstva

Wikimedia, Petrov

Srbija

05.03.2025. 09:51

Vlada Srbije u aprilu prošle godine odlučila da privremeno zabrani uvoz peleta, na inicijativu Ministarstva energetike. Odluka je stupila na snagu 13. aprila sa periodom važenja od 90 dana, a na isti period zabrana je produžena u julu, oktobru i decembru da bi bila ukinuta juče, mesec dana pre isteka roka važenja.

Prema rečima direktora kompanije za preradu drveta „Bio enerdži point“ (Bioenergy point) Mladena Stojadinovića ova odluka će negativno uticati na domaću proizvodnju, jer će iz susednih država stizati mnogo jeftiniji pelet.

„Ako se ništa ne promeni, konkurentski posmatrano, domaći proizvođači će morati da zatvore proizvodnju. Situacija je takva da iz okolnih država može da stiže mnogo jeftiniji pelet nego ovaj kod nas. Na cenu peleta indirektno može da utiče država zbog toga što ona utiče na cenu resursa, struje, goriva. Mi imamo situaciju da su u okolnim državama sve te cene značajno niže nego kod nas“, ističe Stojadinović.

Na nepovoljnu situaciju domaćih proizvođača će uticati to što su cene resursa i sirovina u drugim državama značajno niže, piše Danas.

„Zbog prirodnih katastrofa Hrvatska praktično poklanja drvo svojim drvoprerađivačima da bi očistili svoje šume, pa samim tim oni plaćaju samo seču i izvlačenje. To ih stavlja u jedan dominantan konkurentski položaj koji mi ne možemo da ispratimo. Čak je i gorivo jeftinije u Hrvatskoj nego kod nas. Kada je u pitanju Crna Gora, oni imaju svoje drvo iz koncesija, to su skroz druge cene i drugi načini nabavke sirovine tako da oni mogu sebi da priušte da jeftinije naprave pelet nego što mi možemo trenutno, jer nama cene i sirovine i struje i goriva diktira isključivo država. Takođe, sve to je mnogo jeftinije i u Bosni i Hercegovini“, objašnjava Stojadinović.

Dodatno, krajem februara ove godine Evropska komisija je pokrenula istragu protiv „Hrvatskih šuma“ (HŠ), kompanije u državnom vlasništvu, koja je nudila netržišne cene nekim hrvatskim drvoprerađivačima koje su sa njom potpisale ugovor o otkupu drveta i time stvorila nelojalnu konkurenciju. Uz to, HŠ nije državi platio isključivo pravo upravljanja i komercijalnog korišćenja hrvatskih javnih šuma što se može smatrati ekonomskom prednošću u odnosu na privatne šumovlasnike.

Opširnije pročitajte na portalu Danas.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.