Za potrebe finansiranja Projekta izgradnje obilaznice oko Kragujevca država će se zadužiti 12 milijardi dinara (101,7 miliona evra)kod OTP banke, prema ugovoru koji je potpisan krajem oktobra 2023. godine. Vlada Srbije je sada „Predlog zakona o zaduživanju Republike Srbije kod OTP banke“ uputila u skupštinsku proceduru, što znači da će zajam (relativno) uskoro biti i ozvaničen.
U međuvremenu je Vlada Srbije za strateškog partnera na izgradnji severne obilaznice oko Kragujevca izabrala konzorcijum koji čine „Srbijaautoput” d.o.o, Beograd i „EURO MOTUS” d.o.o Beograd, dok je Javno preduzeće „Putevi Srbije“ investititor projekta.
Srbija će kredit otplaćivati na šestomesečnom nivou narednih deset godina, uz naknadu za odobravanje kredita od 0,3 odsto na ukupan iznos zajma.
Kamatna stopa po kojoj će kredit biti isplaćivan iznosiće tromesečni BELIBOR plus fiksna marža od 3,05 odsto godišnje.
Ugovorom je predviđeno da naknada za nepovučena sredstva iznosi 0,3 odsto dva puta godišnje na neiskorišćeni deo kredita, a omogućena je i prevremena otplata zajma, bez provizije na iznos koji se prevremeno otplaćuje.
Sam projekat gradnje obilaznice oko Kragujevca se sastoji od tri deonice.
Kako je Nova ekonomija ranije pisala, u julu prošle godine Srbija je potpisala ugovor o dodeli bespovratnih sredstava u iznosu od 265,2 miliona evra za projektovanje i izvođenje radova na izgradnji severne obilaznice oko Kragujevca u dužini od 22 kilometara.
Sredstva za ovaj projekat sufinansiraju Francuska agencija za razvoj u iznosu od 176,8 miliona evra i Svetska banka sa 88,4 miliona evra.
Svetska banka je dodala i da će ova sredstva biti dodeljena u naredne četiri i po godine u toku sprovođenja projekta.
Nedavno je najavljeno da će obilaznica biti završena 2027. godine, a da će već početkom agvusta ove godine biti asfaltirana prva dva kilometara puta.
Srbija se zadužuje za još 226 miliona evra za pravac Ruma-Šabac-Loznica