Srbija

23.10.2023. 11:11

WWF

Autor: Katarina Pantelić

Ekonomska vrednost slatkovodnih ekosistema 58 milijardi dolara

Foto: Pixabay

Srbija

23.10.2023. 11:11

Ekonomska vrednost vode i slatkovodnih ekosistema procenjuje se na 58 milijardi američkih dolara, što je 60 odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda, navodi se u najnovijem izveštaju Svetske organizacije za zaštitu prirode WWF (World Wide Fund for Nature).

Ta organizacija međutim navodi da su ovi ekosistemi na „silaznoj putanji“, odnosno da je njihova vrednost u sve rizičnijoj poziciji.

Naime, od 1970. godine, svet je izgubio trećinu močvarnih područja, dok su populacije slatkovodnih životinja u proseku smanjene za čak 83 odsto.

„Ovaj poražavajući trend doprineo je povećanju broja ljudi koji se suočavaju s nedostatkom vode i nesigurnošću u pogledu hrane. Brojna jezera i reke su presušile, zagađenje se povećalo, a izvori hrane su sve manji“, navodi se u izveštaju WWF-a.

Izvršna direktorka WWF Adria  Nataša Kalauz rekla je da je ovo „poslednji trenutak“ da države, korporacije i finansijske institucije ulože sredstva u zaštitu i obnovu slatkovodnih ekosistema.

U izveštaju se navodi da potrošnja vode za kućne potrebe ili navodnjavanja poljoprivrede i industrije košta 7,5 milijardi američkih dolara godišnje.

Takođe, procenjuje da su manje očigledne koristi ovih ekosistema, poput pročišćavanja vode, poboljšanja zdravlja tla, skladištenja ugljenika i zaštite zajednica od ekstremnih poplava i suša, i do sedam puta veće, oko 50 milijardi dolara.

Izveštaj pokazuje i da ispumpavanje neodrživih količina vode, štetne subvencije, promene tokova reka, zagađenja i uticaji povezani s klimatskim promenama ugrožavaju slatkovodne ekosisteme, kao i da više od dve trećine najvećih svetskih reka više nemaju slobodan tok, dok močvare i dalje gubimo tri puta brže od šuma.

Kako navodi WWF, ključ rešenja leži u zaustavljanju neprestanog gubitka slatkovodnih ekosistema, a vlade bi trebalo da se pridruže „Izazovu za očuvanje slatkovodnih ekosistema“, inicijativi čiji je cilj da obnovi 300.000 kilometara degradiranih reka i 350 miliona hektara degradiranih močvara širom sveta do 2030. godine.

Vodovodi gube polovinu vode upućene potrošačima

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.