Vesti iz zemlje

05.10.2023. 16:14

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Ekonomski rast na Zapadnom Balkanu usporava na 2,5 odsto

Pexels

Na Zapadnom Balkanu ekonomski rast će verovato usporiti na 2,5 odsto u ovoj godini, posle čega se očekuje povećanje na 3,3 odsto  u 2024. i 2025, pokazuju projekcije Svetske banke. 

Rastu u narednim godina će doprineti ublažavanje inflatornih pritisaka, postepeni oporavak izvoza i povećani javni rashodi na infrastrukturne projekte koje podržavaju donatori, navodi se u danas objavljenom Ekonomskom izveštaju Svetske banke za region Evrope i Centralne Azije.

Potrošnja je tokom 2023. ostala otporna u Albaniji i Makedoniji, na Кosovu, kao i u Crnoj Gori, usled pozitivnog uticaja oporavka turizma, ali je doživela pad u Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji i Srbiji zbog slabije izvozne tražnje u EU.

Projektovana stopa ekonomskog rasta za 2023. na tržištima u nastajanju i ekonomijama u razvoju regiona Evrope i Centralne Azije povećana je na 2,4 odsto, piše u izveštaju. 

Isključujući Rusiju i Ukrajinu, u 2023. se predviđa privredni rast regiona za 3 odsto.

Uprkos tome, rast je i dalje slabiji u poređenju sa dugoročnim prosekom iz perioda pre izbijanja pandemije.

U celini, očekuje se da će u 2023. ekonomski rast u polovini zemalja Evrope i Centralne Azije biti sporiji ili skoro nepromenjen u odnosu na 2022.

U 2024. i 2025. očekuje se rast po stopi od 2,6 odsto godišnje zbog slabije ekspanzije u Evropskoj uniji (EU) –  najvećem trgovinskom partneru ovog regiona –  visoke inflacije, restriktivnijih uslova finansiranja i negativnih efekata ruske invazije na Ukrajinu.

Pivredni rast je od 2020. do 2024. slabiji nego u bilo kom drugom petogodišnjem periodu od 1990. naovamo, a mogao bi i dodatno da uspori.

„Rastući troškovi koje izazivaju starenje stanovništva, veće otplate kamata, ulaganja neophodna radi ublažavanja klimatskih promena i prilagođavanja na njih, kao i potreba za otklanjanjem posledica drugih istovremenih kriza vršiće pritisak nesmanjenog intenziteta na državne budžete“,  izjavio je Ivajlo Izvorski, glavni ekonomista Svetske banke za region Evrope i Centralne Azije.

MMF: Privredni rast Srbije 2%, da se ne troši novac na ad hoc mere

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.