Pod uslovom strože monetarne politike, koja verovatno zahteva dalje povećanje referentne kamatne stope, inflacija bi do kraja godine trebalo da se smanji na oko 8 procenata i predviđa se da će se 2024. godine vratiti u okvire ciljnog opsega Narodne banke Srbije.
Projektovani fiskalni deficit, za koji se ne očekuje da će premašiti 3% BDP-a 2023. godine, podržaće smanjenje inflacije i dalje smanjenje javnog duga.
MMF ističe da je Srbija postigla u prethodnoj decenije impresivan ekonomski rezultat koji je odraz snažnih ekonomskih politika. Ipak, posledice ruske invazije na Ukrajinu i domaći problemi, pre svega u energetskom sektoru, teško su pogodili ekonomiju.
Oštar porast međunarodnih cena energije, domaći problemi u proizvodnji električne energije i pooštravanje globalnih finansijskih uslova doveli su do povećanja potreba za fiskalnim i eksternim finansiranjem u 2022.
U okviru Stand-bi aranžmana (SBA) podržanog od strane fondova, makroekonomske neravnoteže su već počele da se smanjuju, a devizne rezerve su na vrhuncu svih vremena, navodi ova institucija.
Stroža monetarna politika je odgovarajuća za rešavanje izazovnog okruženja visoke inflacije, podršku dinarizaciji i dalje jačanje rezervi.
Vlasti su postigle snažan napredak u fiskalno-strukturnim reformama, uključujući u vezi sa investicijama i upravljanjem rizicima.
MMF navodi da je reforma energetskog sektora i dalje neophodna. Tekuća povećanja tarifa za električnu energiju i gas pomogla su da se smanje fiskalne subvencije i biće od ključne važnosti za finansiranje osnovnih energetskih investicija u narednim godinama.
Podsećamo, ovim aranžmanom planirano je poskupljenje struje u nekoliko navrata. Struja je već poskupela za 8% od januara ove godine, 8% od 1. maja, a naredna poskupljenja planirana su 1. novembra i još 1. maja iduće godine.
Novi zakon o državnim preduzećima (SOE), koji je usklađen sa najboljim praksama OECD-a, pruža snažnu osnovu za reformu upravljanja u energetskom sektoru i šire, ocenjuje MMF.
Ovaj zakon je povučen iz skupštinske procedure pre nekoliko nedelje zbog znažnog pritiska javnosti, o čemu je Nova ekonomija pisala OVDE.
Paralelno, značajan napredak je postignut u poboljšanju strukture i upravljanja energetskim državnim preduzećima, ocenjuje MMF što se odnosi na nedavni prelazak EPS u zatvoreni AD i ulazak Norvežana u UO ove ključne domaće kompanije.
Kompanija Serbia Zijin Mining d.o.o. Bor postala je stoprocentni vlasnik preduzeća Društvo za projektovanje i gradnju Alba Invest d.o.o. Beograd, u čijem se vlasništvu nalazi poznati beogradski hotel Falkenš...
Radosav Krsmanović, predsednik Sindikalne organizacije EPS Kolubara, podneo je ostavku na tu funkciju, nakon što je Nova ekonomija objavila audio snimak sa sastanka Sindikata iz maja prošle godine, na kom se...
Grejna sezona u Srbiji završava se sutra, a ukoliko padnu temperature biće nastavljena u skladu sa odlukama lokalnih samouprava o uslovima i načinu snabdevanja toplotnom energijom, izjavio je danas direktor ...
Iako je ostalo manje od mesec dana dok SAD ne krene sa primenom sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), odnosno njegovom većinskom vlasniku Gazprom njeftu i Gazpromu, kompanija je objavila oglas u kojem tr...
Zlatibor Lončar i dalje ostaje u fotelji ministra zdravlja. Mandatar za sastav nove Vlade Srbije profesor dr. Đuro Macut predložio ga je da upravlja zdravstvenim sistemom Srbije, u vreme kada se lekari suspenduju, zb...
Doskorašnji potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin nije se našao na spisku članova Vlade mandatara Đura Macuta o kome se raspravlja u Skupštini Srbije. I to je prvi put od 2013. godine – uz pauzu od godinu dana kada je bio na čelu Bezbednosno-informati...
Studentska blokada ispred zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj i na Košutnjaku uzlazi u 25. sat i protest prolazi u mirnoj, ali bučnoj atmosferi....
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok