Srbija

04.03.2025. 08:10

Autor: Katarina Pantelić

EPS planira da proširi deponiju pepela „TENT A“ blizu Save, Obedske bare i naselja

Dim kulja iz termoelektrane TENT A u Obrenovcu Nova ekonomija / Dragana Belanović

Termoelektrana TENT A (Foto: Dragana Belanović)

Srbija

04.03.2025. 08:10

Elektroprivreda Srbije planira da proširi deponiju pepela, šljake i gipsa termoelektrane „Nikola Tesla A“ u Obrenovcu. Ova deponija trebalo bi da nastane na poljoprivrednom zemljištu koje se nalazi u blizini naselja „Mladost“, ali su joj u neposrednoj blizini reka Sava i Obedska bara.

Sam plan gde će se ona nalaziti i kakvog uticaja ima na životnu sredinu, nalazi se u Planu generalne regulacije.

Kako se navodi Prostornom planu, područje na koje bi trebalo da se proširi deponija je zapravo poljoprivredno zemljište.

Naime, rekonstrukcijom blokova, povećanjem instalisane snage, kao i planiranom rekonstrukcijom sistema za odpepeljivanje i odlaganje gipsa, postojeća deponija neće moći da zadovolji potrebe za smeštaj celokupnog materijala do kraja radnog veka „TENT A“.

Zbog toga raspoloživi prostor na postojećoj deponiji zahteva dogradnju deponije pepela, šljake i gipsa na prostoru od oko 80 hektara.

U neposrednom okruženju, kako se navodi u planu, na oko 80 metara od lokacije buduće deponije nalaze se grupisani objekti za stanovanja naselja „Mladost“.

Kako će to uticati na životnu sredinu?

U planu se navodi i da se prema ekološkoj kategorizaciji opština Obrenovac nalazi u prvoj klasi zagađenosti, odnosno u pogledu stanja životne sredine, kao i da je to izuzetno ugroženo područje.

„Ovome najviše doprinose veliki zagađivači hemijske industrije, metalurgije i energetike, velike količine šljake i pepela iz termoelektrana i toplana i velike količine komunalnog i opasnog industrijskog otpada“, navodi se u planu.

Kako se dodaje, u okviru granica plana ne vrše se merenja kvaliteta životne sredine, ali se na osnovu iskustva i merenja na sličnim lokacijama može zaključiti da najveći uticaj na stanje životne sredine ima korišćenje agrotehničkih mera na postojećim poljoprivrednim površinama, kao i uticaj kompleksa termoelektrane.

U blizini mesta gde je planirana deponija, naime nalazi se reka Sava sa priobalnom vegetacijom ali i specijalni rezervat prirode „Obedska bara“, koje je najstarije zaštićeno područje u Sribji.

„Planskim rešenjem biće obezbeđen određen doprinos zaštiti prirode, planiranjem novog zaštitnog zelenog pojasa unutrašnjim obodom kompleksa planiranog za proširenje postojeće deponije pepela, zatravljivanjem kosina nasipa, kao i planiranjem sukcesivne rekultivacije deponije do potpune rekultivacije, nakon njenog zatvaranja“, navodi se u dokumentu.

Kako se dodaje, s obzirom na mogući uticaj deponije na šire područje „neophodno je sprovesti sve mere definisane važećom zakonskom regulativom, posebno Uredbom o odlaganju otpada na deponije“.

Takođe je, naselje, koje se nalazi na oko 80 metara daljine od buduće deponije, potrebno zaštititi od uticaja deponije.

U dokuemntu se navodi i da je pomenitom Uredbom o odlaganju otpada na deponije, definisano da se deponija locira na udaljenosti najmanjoj od 300 metara od pojedinačnih kuća van naselja i drugih objekata u kojima ljudi rade i borave, ukoliko je zaklonjena tako da telo deponije nije u vidnom polju.

Kada je u pitanju zaštita prirodnih dobara, u dokuemntu se navodi negativan uticaj raznošenja pepela sa deponije u reku Savu i na Specijalni rezervat prirode „Obedska bara“, tako da je „potrebno izvršiti procenu negativnog uticaja deponije pepela na prirodna dobra u neposrednom okruženju, pre izrade planskog rešenja“.

Ministarstvo za rad dalo 1,4 milijarde dinara na softver koji ne funkcioniše

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. A da li neko moze da razmotri desavanja sto se tice tih jezera, i oko jezera. Koliko je prvo jezero podignuto u visinu. Sade travu oko njega . Stavljaju betonske ploce i talog. Koliko puta je bilo rizicno? Jezero koje s

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.