Kompanije koje su u javnosti dovođene u vezu sa državom i vladajućom Srpskom naprednom strankom angažovane su kao podizvođači na modernizaciji i rekonstrukciji pruge ka Mađarskoj, pokazuju dokumenti objavljeni nakon niza protesta zbog tragedije na Železničkoj stanici Novi Sad.
Posle više demonstracija i studentskih blokada, Vlada Srbije objavila je na svojoj internet stranici niz dokumenata u vezi sa padom nadstrešnice, koji je usmrtio 15 ljudi.
Među ovim dokumentima su i mesečni izveštaji o izvedenim radovima.
Javnosti su bili poznati izvođači radova – kineski konzorcijum CRIC/CCCC, dok se za pojedine podizvođače čulo nakon nesreće, poput preduzeća Starting d.o.o, ali neki od podizvođača po prvi put se pojavljuju upravo u mesečnim izveštajima.
U njima se navode imena 16 domaćih firmi, ali bez podataka o tome koje su tačno poslove obavljale i koliko su za to plaćene.
Među njima je barem nekoliko kompanija dovođenih u vezu sa vladajućom Srpskom naprednom strankom.
GAT d.o.o.
Vlasnik kompanije GAT d.o.o. iz Novog Sada, Dejan Slijepčević, bio je hapšen u Bosni i Hercegovini zajedno sa članom Glavnog odbora SNS-a Adamom Šukalom, pisali su mediji 2022. godine.
Ovo se dogodilo uoči izbora u Republici Srpskoj, a Slijepčević, Šukalo i još nekoliko ljudi su navodno uhvaćeni sa 50.000 evra u nameri da učestvuju u kupovini glasova u korist opozicione predsedničke kandidatkinje Jelene Trivić.
Iste godine Slijepčević je privođen na podgoričkom aerodromu jer je pokušao da uđe u Crnu Goru sa 19.000 evra – devet hiljada više nego što je dozvoljeno uneti.
Slijepčević je privukao pažnju medija i 2023. godine, kada se pojavio u Komandno-operativnom centru MUP-a uz predsednika Srbije Aleksandra Vučića i tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića.
Njegova kompanija GAT d.o.o. dobija brojne unosne poslove od države u postupcima javnih nabavki u Srbiji.
U grupi sa još dve kompanije GAT je dobio posao od EPS-a za 538,2 miliona dinara, a odluka o dodeli ugovora doneta je 31. oktobra ove godine – dan pre nego što će se srušiti nadstrešnica Železničke stanice Novi Sad.
GAT je prošlu godinu završio sa čak 9,74 milijarde dinara poslovnih prihoda i 621,2 dinara miliona neto dobitka.
Karin komerc
Za ovu kompaniju javnost je saznala 2019. godine, kada je portal Pištaljka objavio da Mostogradnja, jedno od najstarijih građevinskih preduzeća u Srbiji, optužuje državu da im je u poslu izgradnje vijadukta i tunela u Čortanovcima kao partnera nametnula Karin komerc, koji ih je potom izbacio iz projekta.
Prema zapisniku sa Skupštine akcionara Mostogradnje vidi se da je generalni direktor Branko Knežević upozorio akcionare da im je Karin komerc nametnut kao privatni partner u ovom poslu, a da je predsednik Nadzornog odbora Aca Popović eksplicitno izneo optužbu da se „pojavila država neprincipijelno uvodeći određene firme”, pisala je Pištaljka.
Radilo se o unosnom poslu finansiranom iz ruskog kredita, ali kao glavni partner ruske strane uveden je Karin komerc, a Mostogradnja na kraju pratkično završila kao njihov podizvođač, navodi ovaj portal.
Početkom decembra Pištaljka je objavila da je Karin komerc, u konzorcijumu sa još tri firme, privatizovao Jugoslovensko rečno brodarstvo po ceni dvostruko nižoj od procenjene vrednosti firme.
Sedište Karin komerca je u Novom Sadu, a kao vlasnici se vode Jovan i Krste Dubroja.
Firma je završila 2023. godinu sa čak 16,3 milijarde dinara poslovnih prihoda i 1,3 milijarde neto dobitka.
„Izvođač je izvršio radove neophodne za bezbedno kretanje putnika“: Dopis kineskih firmi Železnici pre pada nadstrešnice
Sedište Karin Komerca je u Vjeterniku tj malpj Bosni. Zato se to i događa.