Rudnik Lece u strečaju biće 25. novembra oglašen na prodaju kao pravno lice, a prodaja je zakazana za 27. decembar ove godine, piše Forbs Srbija.
Prema pisanju Forbsa, procenjena vrednost ostaje ista kao i tokom prošlog neuspešnog pokušja prodaje u avgustu ove godine i nekoliko puta je manja od realne tržišne vrednosti rudnika i njegovih procenjenih rezervi.
Početna cena za Rudnik Lece koji je stečaju od 2017. godine, kako je navedeno, biće 50 odsto od procenjene vrednosti rudnika, odnosno 4,04 milijarde dinara.
U dokumentu u koji je tim Forbsa imao uvid piše da je Odbor poverilaca rudnika 5. novembra dao novu saglasnost za prodaju tog preduzeća iz stečaja kao pravnog lica.
„Kako stoji u dokumentu, iako je Privredni sud u Valjevu, koji vodi postupak stečaja, naložio letos da se uradi dopuna procenjene vrednosti, ona ipak nije pretrpela nikakvu materijalnu promenu. Od odbora poverilaca jeste zatražena nova saglasnost za prodaju rudnika kao pravnog lica, ali će cena ostati ista“, navodi se u tekstu.
Prva prodaja rudnika Lece bila je zakazana za 26. avgust ove godine, ali nekoliko dana pre toga Privredni sud u Valjevu doneo je odluku da se prodaja odlaže, a razlog je bio prihvatanje primedbi koje su stečajni poverioci imali na način prodaje.
Nekoliko poverioca, zainteresovane starne ali i Miroslav Bogićević, vlasnik firme u čijem posedu se nalazni rudnik, utvrdili su tada da je prevelika cena otkupne dokumentacije.
„Bila je veća od milion evra. Iza ovako visoke cene krije se, kako su naveli, pokušaj da se istisne konkurencija. Preciznije, da se u takmičenje za kupovinu ovog rudnika uključi samo jedan zainteresovani kupac“, navodi se u tekstu.
Kompanija BDO (Business Advisory doo) krajem februara ove godine radila je procenu vrednosti rudnika, kako navodi Forbs, i tom prilikom su utvrdili da je tržišna vrednost rudnika 8,09 milijardi dinara, a polovina te vrednosti biće početna cena na aukciji.
U oglasu koji je objavljen letos cena otkupne dokumentacije bila je 129 miliona dinara, što je 129 puta više nego sada, pišu u tekstu.
Prema navodima izvora Forbsa, neuobičajena visoka cena tumačena je kao namera da se rudnik proda daleko ispod stvarne tržišne vrednosti, sumnja je da se cenom većom od milion evra za otkup prodajne dokumentacije pokušala da se izbaci konkurencia.
Kako Forbs podseća, rudnik Lece već godinama posluje pozitivno, prihodi i profit rastu poslednjih godina što potvrđuju i finansijski rezultati iz 2023.
„Rudnik je tako prošle godine povećao neto dobit na gotovo 1,5 milijardi dinara. Ukupni prihodi povećani su sa 3,76 na četiri milijarde dinara, dok je neto dobit uvećana sa 1,37 na 1,49 milijardi dinara“, navodi se u tekstu.
Peripetije prodaje rudnika Lece: Jedan od poverilaca sada traži razrešenje stečajnog upravnika