Društvo Srbije za borbu protiv raka moglo bi uskoro da se ugasi jer nema novca iz budžeta, a doplatna poštanska marka se više ne štampa.
Jedno od najvažnijih udruženja u Srbiji se većim delom finansiralo i od prodaje poštanskih maraka čije štampanje je obustavljeno zbog malog tiraža.
Slobodan Čikarić iz udruženja je naveo da se razmišlja šta će biti dalji potezi, pošto sada moraju da zatvore društvo posle 90 godina rada.
Društvo od 1992. godine koristi doplatnu poštansku marku kao osnovni izvor finansiranja, ali se koristila i za edukativno-propagandnu aktivnost.
Čikarić je za B92 rekao da je Društvo pre tri godine otvorilo telefonsku liniju preko kojom pacijenti i njihova rodbina raygovaraju s najboljim onkolozima u Srbiji, koji dežuraju na toj liniji.
Zbog nedovoljno novca, nije plaćena ni članarina Međunarodnoj uniji za borbu protiv raka za prošlu i ovu godinu.
Prošle godine tiraž markice je smanjen na 100.000, predlog projekata u ministarstvu je odobren, ali odluka o štampanju markice je odbijena, jer kako tvrdi profesor Čikarić, Pošti se ne isplati štampanje tako malog tiraža.
„Tim sredstvima ne možete da pokrijete ni 50 odsto materijalnih troškova, ostali smo bez prihoda, ali su doplatnu markicu dobili Srpska pravoslavna crkva, Crveni krst i Vaterpolo savez Srbije“, kaže Čikarić.
Na pitanje B92 ko je nadležan i da li postoji način da se pomogne udruženju obezbeđivanjem finansijskih sredstava, iz Ministarstva zdravlja je rečeno da ta institucija podržava rad svih organizacija koje se bave zdravstvom, ali i da nema pravni osnov da bilo kojoj od tih organizacija finansira rad i ostale troškove.
Sredstva za prethodnu godinu obezbeđena su od prodatog stana koji je društvu ostavila jedna pacijentkinja.Tiraž časopisa Rak drastično je smanjen, edukativna predavanja po domovima zdravlja su ukinuta, a neizvesno je i kako će se finansirati otvorena telefonska linija za obolele od raka.