Vesti iz zemlje

13.03.2024. 14:00

Pobjeda, 021.rs, Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Gde su u regionu i dalje „ograničene“ cene u prodavnicama?

MaxPixel

U Federaciji Bosne i Hercegovine 15. marta počinje drugi talas dobrovoljnog projekta tamošnjeg ministarstva trgovine „Zaključavamo cijene“ i trajaće do 16. juna ove godine. Popis proizvoda sa sniženom i zaključanom cenom proširen je sa 40 na 60 proizvoda, saopštili su iz federalnog ministarstva trgovine te zemlje. U Severnoj Makedoniji cene određenih osnovnih prehrambenih proizvoda, flaširane vode, sokova i piva bile su zamrznute do kraja februara, preneo je ranije 021. Crna Gora imala je prošle godine akciju „Stop inflaciji“, dok je srpska verzija „sniženja cena“ proizvoda u prodavnicama nosila naziv „Bolja cena“.

Akciju „STOP INFLACIJI“ Crna Gora je sprovodila tokom prošle godine. Ona je prvobitno trajala od kraja marta do kraja juna, da bi u oktobru bila nastavljena pod nazivom „Stop inflaciji 100+“ sa trajanjem do kraja 2023.

Privrednici Crne Gore smatraju da bi (nova) odluka Vlade o ograničavanju cena bila pogubna za privredni sistem, da bi dovela do smanjenja prihoda trgovaca, ali i države, povećala njihove troškove, vodila ih u gubitke i dovela do nestašica robe.

Trgovci očekuju da do ograničavanja marži ipak neće doći i da će Ministarstvo ekonomije uvažiti njihove argumente, rečeno je crnogorskoj Pobjedi iz više izvora iz trgovačke privrede, a koji su prisustvovali sastancima sa predstavnicima Vlade na Odboru za trgovinu Privredne komore.

Ministar ekonomskog razvoja Crne Gore Nik Đeljošaj je u ponedeljak je saopštio da će se odluka o privremenim merama za ograničavanje cena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i listi proizvoda naći na dnevnom redu sednice Vlade 21. marta.

Prema saznanjima Pobjede, trgovci smatraju da je neprihvatljivo i pogubno za čitav privredni proces da država bude korektor i regulator na nivou jedne branše za 60 odsto proizvoda.

Ukoliko do ograničavanja marži ipak dođe, trgovci te zemlje najavljuju smanjenje troškova poslovanja, odnosno skraćenje radnog vremena i otpuštanje zaposlenih.

U Srbiji je ograničenje cena na različite artikle počelo postepeno, od rasta inflacije koji počinje da se beleži nakon kolapsa energetskog sistema zemlje 2021. godine, početka rata u Ukrajini, ali i usporavanjem globalnih lanaca snabdevanja, pisala je nedavno Nova ekonomija.

Različiti trgovci i proizvođači su u međuvremenu bili „na tapetu“, a trenutno su (nakon nekoliko produžetaka) aktuelna zamrzavanja cena brašna i goriva.

Akciju „Bolja cena“ u maloprodajama pokrenutu je u septembru i zvanično je trajala do kraja godine.

Politika ograničavanja cena, koje pod paravanom borbe protiv inflacije zapravo imaju ulogu socijalne politike, dale su manji doprinos obuzdavanju skoka cena na malo od pojedinih drugih faktora, poput povećanja referentne kamatne stope ili smanjenje potrošnje. S druge strane, u privredi je ova politika izazvala više negativnih posledica, zatvaranje malih benzinskih pumpi, kao i zebnju među malim mlinarima, pisala je Nova ekonomija.

Politika ograničenih cena u Srbiji može da zatvori mala preduzeća

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.