Vesti iz zemlje

04.03.2024. 12:45

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Građani ID broj za „Otvoreni Balkan“ od sutra dobijaju preko eUprave

work Foto: Pixabay

Građani Srbije do Identifikacionog broja „Otvorenog Balkana“, koji im omogućava da koriste usluge proistekle iz te međunarodne inicijative, mogu da dođu preko portala eUprave. Od utorka, 5. marta, putem ovog portala će svi građani Srbiji moći da kreiraju svoj ID broj, što je preduslov za podnošenje zahteva za slobodan pristup tržištu rada u Severnoj Makedoniji ili Albaniji, saopštila je Privredna komora Srbije. 

Državljani Severne Makedonije i Albanije svoj ID broj „Otvorenog Balkana“ kreiraju na svom nacionalnom portalu elektronske uprave.

Državljani Srbije, Albanije i Severne Makedonije, koji žele da se zaposle u nekoj od članica „Otvorenog Balkana“ ili su već pronašli poslodavca, potrebno je da poseduju ID broj koji kreiraju elektronskim putem, u par koraka.

To podrazumeva da korisnik ima elektronski identitet na svom nacionalnom Portalu elektronske uprave, a zatim u par koraka kreira sebi ID broj „Otvorenog Balkana“.

Korisniku će ID broj „Otvorenog Balkana“ odmah biti dodeljen, a na adresu elektronske pošte dobiće i sertifikat o dodeljenom broju, u vidu elektronskog dokumenta.

Nakon toga, zainteresovani može da pristupi portalu elektronske uprave odredišne zemlje (zemlje u kojoj namerava da se zaposli) i podnese zahtev za slobodan pristup tržištu rada.

Odredišna zemlja nakon provere donosi konačnu odluku, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva.

Nakon dobijanja odobrenja, zainteresovani može biti zaposlen, pod istim uslovima kao lokalni državljanin zemlje, na period do dve godine.

Nakon isteka ovog perioda, može produžiti odobrenje, koje ujedno predstavlja odobrenje za boravak i rad.

Više informacija o elektronskim uslugama regionalne inicijative „Otvoreni Balkan“ dostupne su na Portalu eUprava Srbije, a sva pitanja u vezi sa uslugama mogu se uputiti kontakt centru slanjem mejla na adresu openbalkan@gov.rs.

Vlada Srbije je nedavno donela i Odluku o obrazovanju Radne grupe za sprovođenje Sporazuma o uslovima za slobodan pristup tržištu Zapadnom Balkana.

Zadatak Radne grupe je da organizuje, koordinira i kontroliše aktivnosti u vezi sa primenom Sporazuma o uslovima za slobodan pristup tržištu rada na Zapadnom Balkanu.

Zemlje Otvorenog Balkana (za sada su to Severna Makedonija, Albanija, Srbija) potpisale su do sada nekoliko sporazuma sa ciljem da olakšaju međusobnu trgovinu, ubrzaju pristup tržištima rada, olakšaju uzajamno priznanje diploma i naučnih zvanja.

Otvoreni Balkan, prvobitno nazvan „Mini šengen“, podrazumeva formiranje ekonomske zone Albanije, Severne Makedonije i Srbije, što će, kako je najavljeno, građanima tri zemlje omogućiti lakše poslovanje, ekonomsku integraciju i putovanja.

Državljani Srbije, Albanije i Severne Makedonije moći će da se zaposle u nekoj od zemalja članica „Otvorenog Balkana“ uz pribavljanje „Identifikacionog broja Otvorenog Balkana“, bez ikakvih daljih i dodatnih administrativnih procedura, predviđeno je Sporazumom o uslovima za slobodan pristup tržištu rada.

Tim sporazumom je i predviđeno uvođenje Identifikacionog broja Otvorenog Balkana.  Jedinstven identifikacioni broj svaka strana izdaje svom državljaninu.

Državljani mogu da dobiju Identifikacioni broj Otvorenog Balkana na svojim portalima eUprave ili na portalu za elektronsku identifikaciju.

„Ovaj broj će prvenstveno služiti za prijavu na jedinstveno tržište rada, u skladu sa sporazumom kojim se reguliše slobodan pristup tržištu rada na Zapadnom Balkanu, ali će se broj koristiti i za pružanje drugih elektronskih usluga u okviru inicijative Otvoreni Balkan“, piše u sporazumu.

Gde nas vodi Otvoreni Balkan? (Drugi deo)

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.