Srbija

16.03.2022. 13:12

Nova ekonomija, Čedomir Savković

Autor: Nova Ekonomija

Građani Zaječara se bune, moguća izgradnja dve nove MHE

Nama se u Zaječaru planiraju dve MHE, od toga su za jednu dobili građevinsku dozvolu prošlog utorka, u klasičnom maniru prikupljanja dokumentacije mimo očiju šire javnosti, tako da smo za ovaj projekat saznali pre mesec dana i od ta...

Foto: Nikola Stanojević/Lokacija buduće MHE

Srbija

16.03.2022. 13:12

U okolini Zaječara se planira izgradnja dve mini-hidroelekrane (MHE), Trnavac i Vanjin jaz. Građevinska dozvola za MHE Trnavac je već izdata, dok za MHE Vanjin jaz nije izdata ni energetska dozvola, kaže za Novu ekonomiju aktivistkinja i predstavnica neformalne grupe građana koji se protive izgradnji MHE u Zaječaru, Jelena Anasonović.

Kako nam je potvrđeno, zbog planirane MHE Trnavac, žalbu je nadležnim organima, u ime meštana koji se protive izgradnji tih objekata, predao Regulatorni institut za životnu sredinu i obnovljivu energiju (RERI).

Kako objašnjava Anasonović, lokalna samouprava je za MHE Trnavac izdala građevinsku dozvolu pre dve nedelje, „u klasičnom maniru prikupljanja dokumentacije mimo očiju šire javnosti„, pa su građani koji se protive izgradnji ove dve MHE za Trnavac saznali tek pre mesec dana.

Ko brani reke od MHE (VIDEO)
Vlasotince: Čemu zabrana MHE, kada se planira njihova izgradnja?

„Konsultovali smo stručne ljude da nam daju mišljenje o projektu. Nažalost, sve javne rasprave su prošle, ostalo nam je samo, sa pravnog aspekta, da se žalimo na izdatu građevinsku dozvolu i da informišemo javnost, meštane okolnih sela i Zaječarce o štetnosti ove MHE“, kazala je Anasonović.

Ta MHE trebalo bi da se nalazi u kanjonu reke Timok, koji se zove Vržogrnačka klisura, između četiri sela Vržogrnac, Halovo, Gradskovo i Trnavac.

Ona je predviđena urbanističkim projektom iz 2018, poštovane su procedure, informacije su objavljivane u medijima, ali njih slabo ko čita i o svemu tome građani, kako napominje Anasonović, „građani su bili slabo informisani“.

Foto: Screenshot

„Prošle godine uradili su studiju uticaja i krenuli su da kupuju zemljište, investitori su iz Beograda, firma Nelo Energy, oni su gradili i MHE Vrgudinac i Crveni breg na Nišavi“, dodaje Anasonović.

Kako se vidi iz dokumentacije, radom na tom projekta nalazi se i firma Hidromreža iz Zaječara.

Foto: Screenshot

MHE VANJIN JAZ

Za MHE Vanjin jaz postoje naznake u Planu generalne regulacije Grada Zaječara iz 2015. godine.

Anasonović, koja je i sama poreklom iz Zaječara, objašnjava da se lokacija Vanjin jaz nalazi na Crnom Timoku, koji se iza Zaječara spaja sa Belim Timokom i formira Veliki Timok. Kaže da su podatke o tom planiranom objektu pronašli u Urbanističkom projektu MHE Vanjin jaz.*

„Na Velikom Timoku, na otprilike šest kilomatara od grada, u blizini nesanitarne gradske deponije završiće se 2,5 kilometara dugačka akumulacija (prema izmenjenim lokacijskim uslovima), nastala iza brane. U pitanju je pribranska, protočna MHE i stvar je u tome što je lokacija za to užasno loša“, smatra Anasonović.

Kako objašnjava, tu se u Timok uliva Borska reka, koja je najzagađenija u Srbiji i potpuno je mrtva jer se u nju ispuštva sva jalovina i sav otpad iz rudnika u Boru.

Foto: Screenshot/Odluka o usvajanju Plana generalne regulacije Grada Zaječara iz 2015. godine

Borska reka se uliva tačno prekoputa deponije. Stručnjaci sa kojima su se aktivisti konsultovali tvrde da će se izgradnjom brane reka usporiti, a da bi sva jalovina i mulj koji ona donosi taložiti se na dnu budućeg jezera.

„Nivo vode bi trebalo da se podigne sedam metara, pa će se podići i nivo podzemnih voda. To je najveći problem, što će (otpad iz Borske reke) da se pomeša sa procednim otpadnim vodama iz deponije“, dodaje Anasonović.

CINS: Još tri miliona evra za MHE povezane sa Vučićevim kumom
Podnete dve krivične prijave zbog izgradnje MHE Ravni kod Užica

Kako podseća, tu se planira i nova regionalna deponija u koju bi se dovozilo smeće iz cele Istočne Srbije. U blizini je i farma svinja, za koju se ne zna da li će raditi, ali iza koje ostaju otpadne vode koje na kraju završe u reci.

„Čitav aluvijon reke Timok bogat je vodoizvorištima i Zaječar leži na dva podzemna jezera, u gradu postoje 42 arteske, dubinske česme. Postoji mogućnost ne samo da se zagadi voda oko te MHE, nego da se preko podzemnih voda zagadi i voda u gradu“, kaže sagovornica našeg portala. 

Zaječar se inače, kako podseća, snabdeva vodom sa obližnjeg Grliškog jezera.

O tome kako je izgradnjim MHE Ravni blizu Užica devastirana reka Prištavica, više informaicja može da se pronađe na sledećem LINKU.

Čedomir Savković

*Tekst dopunjen 22.03.2022. u 09:35h. sa linkom Urbanističkog plana za MHE Vanjin jaz.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.