Vesti iz zemlje

03.11.2023. 11:31

PKS

Autor: Čedomir Savković

Građevinski projekti od 2028. godine moraju na BIM tehnologiju

Građevinski radovi Izvor: Nova ekonomija: Katarina Pantelić

Građevinski radovi

Svi projekti koje se budu radili u Srbiji od 1. januara 2028. godine moraće da budu projektovani u BIM tehnologiji, najavio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić. Reč je o tehnologiji takozvane „zelene gradnje“.

Vesić je na konferenciji „BIM i infrastruktura“ u Privrednoj komori Srbije (PKS) rekao da je jedan od razloga zašto je dat taj odloženi rok za primenu ovih tehnologija, da bi projektni biroi mogli da se pripreme i nabave neophodnu opremu.

„Kada smo usvajali izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, najrevolucionarnija promena u tom zakonu se tiče BIM, digitalne metodologije, odnosno tehnologije zelene gradnje. Kada smo sve ovo donosili, trudili smo se da budemo ispred drugih, ali naravno, postoji ta direktiva EU o javnim ugovorima, koja je predvidela da svi učesnici u javnom sektoru moraju da koriste BIM tehnologiju“, naglasio je Vesić.

Vesić je naveo i da je stanica Prokop, odnosno stanična zgrada koja je nedavno završena je urađena u BIM tehnologiji, kao i da je Metro kompletno urađen u toj tehnologiji.

On je rekao da je oprema neophodna za BIM metodologiju nije jeftina i da se zbog toga pregovara sa PKS o posticajima koje bi mogli da se kreiraju od sledeće godine, kako bi oni koji žele da nabave tu tehnologiju mogli da ih dobiju.

„Ovo je velika promena u Srbiji i zato je i dat odloženi rok. BIM tehnologija postaje zakonska obaveza, pa nećemo moći da biramo da li ćemo od 2028. raditi u njoj ili ne, već ćemo naprosto morati da tako radimo“, naglasio je Vesić.

On je dodao i da mnoge zemlje EU nemaju uvedeno zakonski ovo rešenje, a to govori o tome da Srbija može da bude naprednija od drugih. Vesić je najavio i da će se izmenama Zakona o planiranju i izgradnji u narednom periodu dati veća uloga projektnim biroima.

Predsednik Udruženja BIM Srbija Veljko Janjić najavio je da će zvanično svi međunarodno priznati sertifikati međunarodnih standarda od početka naredne godine za ovu tehnologiju moći da budu na srpskom jeziku.

„Imamo ideju da građevinske dozvole do određenog broja kvadrata, prebacimo putem javnog oglašavanja na projektnie biroe, kao i da upotrebne dozvole takođe prebacimo na one koji sada vrše tehnički prijem na osnovu javnog oglašavanja“, dodao je Vesić.

To bi, kako je dodao, rasteretilo sekretarijate, odnosno one koji izdaju građevinske dozvole. Vesić je objasnio i da je BIM tehnologija važna zato što sledi donošenje još jednog zakona, a to je Zakon o održavanju infrastrukture u narednom periodu.

Naglasio je da će zahvaljujući tom zakonu Srbija prvi put imati neku vrstu srpskog katastra, odnosno stvarni registar kompletne infrastrukture.

Prema njegovim rečima, kroz taj zakon će se definisati upravljači svakog infrastrukturnog objekta, bez obzira da li je to most, podvožnjak, nadvožnjak, put, trafostanica, odnosno sve ono što spada u infrastrukturu.

„Postojaće i zakonska obaveza da se odvaja određeni procenat od budžeta za održavanje i tako ćemo sprečiti mnogo veće troškove prilikom rekonstrukcija koje imamo, jer svaki objekat mora da se održava“, naglasio je Vesić.

Do obnove stambenih zgrada kroz više izvora finansiranja

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.