Srbija

20.07.2022. 11:08

Nevena Petaković

Autor: Nova Ekonomija

„Gradska čistoća“ već tri godine ne uspeva da angažuje obezbeđenje

Pixabay

Srbija

20.07.2022. 11:08

Javno komunalno preduzeće „Gradska čistoća“ angažovaće privatno obezbeđenje u pregovaračkom postupku, bez objavljivanja javnog poziva, jer zbog čestog podnošenja zahteva za zaštitu prava ponuđača (u protekle tri godine) to nisu uspeli da urade u otvorenom postupku. 

„Imajući u vidu da već skoro tri kalendarske godine pokušavamo da na zakonit način angažujemo profesionalno obezbeđenje, a usled čestog podnošenja zahteva za zaštitu prava ponuđača, dovedeni smo u situaciju da ne možemo sopstvenim kadrovskim resursima da na pravilan način obezbedimo ljude i imovinu preduzeća, imamo potrebu za hitnim rešavanjem pitanja angažovanja službe obezbeđenja“, piše „Čistoća“ u obrazloženju.

Stefan Nemanja nije kulturno dobro, ali ima obezbeđenje skuplje nego muzej

Procenjena vrednost javne nabavke je 252 miliona dinara, a kao razlog za neobjavljivanje javnog poziva navedena je „izuzetna hitnost prouzrokovana događajima koje javni naručilac nije mogao da predvidi i u skladu sa strogim uslovima navedenim u Zakonu“.

Kako se vidi iz prethodnog oglasa o javnoj nabavci, okvirni sporazum bi trebalo da se zaključi na period od tri godine.

Čistoća, kako se vidi iz datog obrazloženja, obezbeđenje pokušava da angažuje od 2020. godine, ali su tenderi zbog prolongiranja postupka, te zahteva za zaštitu prava ponađača, uvek bili obustavljani. 

„Nakon donošenja i objavljivanja Odluke o obustavi postupka  od 14.06.2022. godine, a imajući u vidu činjenicu da postupak javne nabavke iz 2021. godine neće biti uspešno okončan, Naručilac drugom izmenom Plana javnih nabavki za 2022. godinu planira novu javnu nabavku čiji je predmet Usluge angažovanja privatnog obezbeđenja“, zaključuje Čistoća.

Beogradske pijace traže obezbeđenje za 150 miliona dinara

Čistoća navodi da sa raspoloživim kadrovskim kapacitetom, ne uspeva da obezbeđenje organizuje na način koji može dati sigurnost za ljude i imovinu.

„Samo Upravna zgrada u ulici Mije Kovačevića 4 i pogon Otpad u Višnjičkoj ulici imaju 24 časovno obezbeđenje, dok ostali pogoni imaju samo prvu smenu, do 14 časova, a od 14 časova do 6 ujutru su neobezbeđeni na adekvatan način, usled nedostatka potrebnog broja zaposlenih službenika obezbeđenja i njihove starosne strukture“, piše o obrazloženju. 

Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji poslova u JKP „Gradska čistoća“ Beograd u Službi obezbeđenja na radnom mestu Službenik obezbeđenja predviđeno je 89 izvršilaca, dok je na istom radnom mestu raspoređeno svega 47 izvršilaca, a postoji potreba za još 42 izvršioca. 

Dakle, popunjenost radnog mesta Službenika obezbeđenja je nešto preko 50 odsto, navode iz ovog preduzeća. 

Ista firma čuva i Stefana Nemanju i vakcinalne punktove

Kako navode, među zaposlenima su česta i bolovanja, a nesporno je i pravo na korišćenje godišnjeg odmora što „značajno otežava rad službe i dovodi u rizik imovinu preduzeća“. 

„Ovakvo iscrpljivanje zaposlenih dovodi do češćih obolevanja i odsutnosti, imajući u vidu starosni prosek od 50,5 godina, jer je česta potreba i za prekovremenim radom, istih lica“, navodi Čistoća.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.