Srbija

05.08.2024. 12:56

Bloomberg Adria

Autor: Nova ekonomija

Hoće li „Kostolac B3“ posle tri ministarska mandata konačno biti „na mreži?

Nova ekonomija

Srbija

05.08.2024. 12:56

Posle više od tri decenije, srpski energetski sistem mogao bi ove zime biti jači za novi termoblok B3, s obzirom na to da je prethodni pušten u rad 1991. godine. Kao i termoblok iz 1991. i novoizgrađeni se nalazi u Kostolcu, a prema najavama Ministarstva rudarstva i energetike biće pušten u rad i pre grejne sezone.

Međutim, puštanje u rad ovog termobloka uveliko kasno, s obzirom na to da je trebalo da bude izgrađen najpre 2020. godine, a potom je dat novi rok – kraj 2022. Zanimljivo je da je njegovu izgradnju ispratilo čak troje ministara, piše Bloomberg Adria.

Naime, kineska kompanija China Machinery Engineering Corporation (CMEC) počela je izgradnju termobloka B3 u Kostolcu u novembru 2017. godine kada je ministar rudarstva i energetike bio Aleksandar Antić. Tada je najavljeno da će kineska kompanija završiti ovaj posao tokom 2020. godine.

Kako posao nije bio završen tokom 2020. godine, tadašnja ministarka Zorana Mihajlović obišla je radove na izgradnji bloka B3 i javno poručila izvođaču da mora stati u red uspešnih kineskih kompanija koje posluju u Srbiji i da završi izgradnju tog bloka u što kraćem roku.

Mihajlović je tada primetila i da na gradilištu ima više građevinskih dozvola nego radova, da nedostaju radnici, inženjeri, ali i mnogo više efikasnosti.

Međutim, iz kineske kompanije su tada za kašnjenje radova optužili ograničenja nastala zbog virusa korona, pa je dat novi rok – kraj 2022. Blok B3 ni tada nije pušten u rad, piše Bloomberg.

Aktuelna ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je nedavno da su fizički radovi na bloku B3 završeni i najavila da će uskoro početi funkcionalne probe kako bi se sprovela garancijska ispitivanja.

Prema njenim rečima, to je preduslov da novi proizvodni kapacitet bude predat Elektroprivredi Srbije (EPS), kao i da je još od ranije dogovor sa kineskom kompanijom da to bude pre početka grejne sezone.

Tako je novi rok za puštanje u rad termobloka B3 jesen 2024.

Zašto je kasnila izgradnja?

Prvo kašnjenje, iz 2020. godine, kineski izvođač objasnio je ograničenjima koja su nastala zbog pandemije virusa korona.

O razlozima drugog kašnjenja, iz 2022. godine, nije se javno govorilo. Razlog za kašnjenje izgradnje termobloka B3, navelo je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije portalu Bloomberg Adria.

„U pitanju je veliki i složen objekat sa najsavremenijom tehnologijom kako proizvodnje, tako i bezbednosti i zaštite životne sredine, koji je građen u vreme pandemije virusa korona i sukoba na istoku Evrope.“

Iz odgovora Ministarstva može se zaključiti da je za drugo kašnjenje krivac bio rat u Ukrajini, tačnije energetska kriza i inflacija koju je rat prouzrokovao, piše medij.

„Interesovalo nas je i da li kineska kompanija plaća određene penale zbog kašnjenja ovog projekta, ali odgovor na ovo pitanje od Ministarstva nismo dobili. Pretpostavlja se da kineska kompanija zbog četvorogodišnjeg kašnjenja nije kažnjena“, navodi se u tekstu.

O projektu termoblok B3

Iz Ministarstva su za Bloomberg Adriju rekli da se očekuje da novi blok B3 u Kostolcu bude na raspolaganju EPS-u pre početka grejne sezone. Dodali su da prethodno treba da se obave funkcionalne probe i garancijska ispitivanja.

Snaga novog pogona je 350 megavata, očekivana godišnja proizvodnja oko 2,6 milijardi kilovat-sati, a vrednost investicije 613 miliona dolara.

Ukupno 85 odsto novca za finansiranje projekta obezbeđeno je iz dugoročnih kredita kineske Exim banke, dok je 15 odsto sredstava obezbedio EPS.

Iz Ministarstvu ističu da će novi blok dugoročno obezbediti dodatnu energetsku sigurnost našeg elektroenergetskog sistema.

Naime, blok B3 u Kostolcu trebalo bi, prema nacrtu „Strategije razvoja energetike Srbije do 2040. sa projekcijom do 2050. godine“, da bude poslednji izgrađeni termoblok.

Samo 2,5 odsto srpskih toplana uopšte koristi biomasu

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.