Učešće problematičnih kredita u toku pandemije dodatno je smanjeno na najniži nivo od 3,3 odsto što ukazuje na to da je ni nakon prestanka monetarnih i fiskalnih podsticaja nije došlo do pogršanja kvaliteta aktive banaka, rekao je viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Željko Jović.
Srbija je relativno prebrodila zdravstvenu krizu, a NBS i Vlada su pravovremeno, sveobuhvatno i adekvatno reagovali, ocenio je Jović na konferenciji „Rizici nogo doba: dve godine pandemije“ u organizaciji platforme „Be Risk Protected“.
Narodna banka Srbije: Rast cena u svetu preliva se na SrbijuTo su procene i svetskih organizacija kao što su Međunarodni monetarni fond (MMF), Svetske banke, Evropske komisije i kreditnih rejting insitucija, dodaje Jović.
U toku pandenije je obezbeđena neophodna podrška građanima, privredi i finansijskih insitucijama, kaže on.
„Uspeli smo da povećamo proizvodne kapacitete, kao i da održimo porošačke kapacitete“, rekao je Jović.
Narodna banka Srbije objavila listu sistemski značajnih banakaNeke od najznačajnijih mera koje je NBS preduzela u toku pandemije su smanjenje referentne kamatne stope, omogućavanje moratorijuma na otplatu kredita i izeman regultative kojom je građanima i privredi olakšan dolazak do izvora finansiranja.
On pojašnjava da je pandmijaa donela ishode na koje modeli za procenu rizika nisu računali.
Pandemija je uticala na ograničenje roba i ljudi što je uticalo i na ekonomsku aktivnost i smanjenje proizvodnje i mogućnosti pružanja usluga, rekao je viceguverner.
Srbija kao žirant isplatila 50 miliona evra za nevraćene kredite