Gradovi i opštine u Srbiji u proseku nisu postale otvorenije prema građanima, jer je Indeks transparentnosti lokalne samouprave (LTI) ove godine ostao na relativno niskom nivou – 52 od 100 mogućih poena. LTI, koji objavljuje Transparentnost Srbija, po prvi u protekle četiri godine nije rastao, objavljeno je na današnjoj konferenciji za štampu.
Iako je prosečni LTI u odnosu na 2023. godinu ostao nepromenjen, razlika ipak postoji – mnoštvo opština i gradova u Srbiji beleži znatno lošije ili bolje rezultate.
Na vrhu tabele, po treći put zaredom, nalazi se Novi Pazar sa 97 od 100 mogućih poena. Slede Veliko Gradište sa 88 i Kanjiža sa 87, a među prvih deset su i Leskovac, Sombor, Sokobanja, Vranje, Bor, Tutin i Zaječar.
Na dnu tabele su Svilajnac (31), Kovačica (30), Bujanovac (29), Gadžin Han (27) i Preševo (9).
Koordinator istraživanja Zlatko Minić rekao je da je veći broj gradova i opština koji su pokvarili ocenu od onih koji su je poboljšali, ali da su ravnotežu sačuvali oni najbolji.
Konkretno, povećava se broj opština i gradova koji beleže veoma dobre i odlične rezultate.
Najlošije ocenjena oblast i dalje je „Skupština i veće“, sa ispod 38 odsto pozitivnih indikatora u proseku, dok je najbolja kategorija „Informatori“ sa 73,6 odsto dobrih ocena.
I dalje veliki broj jedinica lokalne samouprave ne objavljuju rezultate konkursa za dodelu sredstava medijskim projektima i udruženjima, a broj onih koji objavljuju evaluacije finansiranih projekata je simboličan.
Gotovo 15 odsto lokalnih javnih preduzeća iz uzorka i dalje nemaju svoje internet sajtove, na kojima bi, po zakonu, već 12 godina morali da objavljuju pojedina dokumenta i informacije, saopštila je Transparentnost Srbija (TS).
Autori istraživanja su naglasili da lokalne samouprva koje imaju lošije rezultate nemaju nužno i visok nivo korupcije, kao i da one sa visokim stepenom transpaertnosti takođe podležu koruptivnim radnjama.
Na pitanje Nove ekonomije koji su mehanizmi koje tri prvoplasirane opštine koriste kako bi dostigle ovakve rezultate, programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić rekao je da Novom Pazaru iz godine u godinu pomaže poseban akt koji reguliše redovno objavljivanje informacija na sajtu opštine.
On je zbog toga apelovao i na druge opštine i gradove da preduzmu slične korake, barem „dok se na nacionalnom nivou ne napravi zakon koji bi rešio problem dostupnosti informacija“.
TS je, na osnovu istraživanja i prethodne prakse, preporučila Vladi Srbije i resornim ministarstvima da promovišu dobre prakse identifikovane na lokalnom nivou.
„Oni to treba da čine kada donose strategije i menjaju zakone koji uređuju rad lokalnih samouprava. Na primer, upravo sad Vlada ima priliku da predvidi takve mere u akcionom planu antikorupcijske strategije i kroz predlog dopuna Zakona o elektronskoj upravi. S druge strane, ministarstva i Vlada itekako imaju šta da nauče od lokalnih samouprava, posebno kada su u pitanju transparentnost budžeta i javne nabavke“, rekao je Nenadić.
Ukrštanjem podataka, TS je utvrdila da na nivo transparentnosti pozitivno utiču kapaciteti (budžet, broj zaposlenih) kojima opštine raspolažu, ali da je volja „znatno bitniji faktor“, što se naročito dobro može videti iz činjenice da su se dve male opštine našle u samom vrhu ovogodišnje liste
LTI 2024 predstavile su Ambasada Švajcarske u Beogradu – Švajcarska kancelarija za saradnju i Transparentnost Srbija predstaviće.
Indeks transparentnosti lokalne samouprave LTI 2024 predstavlja istraživanje, ocenjivanje i rangiranje 145 jedinica lokalne samouprave i 25 gradskih opština u Srbiji, koje sprovodi Transparentnost Srbija.
Ovo je osmi put da TS sprovodi ovo istraživanje. Prema metodologiji TS, indeks transparentnosti se izračunava kao zbir poena dobijenih na osnovu odgovora na indikatorska pitanja, i kreće se u rasponu od 0 do 100.
Ove godine, isto kao i u 2023, korišćeno je 95 indikatora (odnosno pitanja).
Negativan odgovor donosi nula bodova, a pozitivan 1 ili 2. Konkretnije, pitanja koja se odnose na pet najvažnijih indikatora transparentnosti.