Na Medicinskom fakultetu u Beogradu počela je izrada epidemiološke studije o stepenu stečenog kolektivnog imuniteta u populaciji na koronavirus. Studija se radi na uzorku od 7.000 domaćinstava, odnosno 17.000 ljudi.
Profesorka Medicinskog fakulteta Tanja Jovanović za N1 objašnjava da studija ima i drugi deo, u kojem će se ispitivati karakteristike samog virusa, odnosno kada i kako se on menjao, što bi prema njenim rečima trebalo da pomogne da se predvidi njegovo ponašanje u budućnosti, odnosno nova epidemija.
Prvi deo studije, koji podrazumeva istraživanje prisustva antitela na novi koronavirus u opštoj populaciji, daće bolji uvid o obimu epidemije u Srbiji, objašnjava prof. Tanja Jovanović.
Drugi zadatak je da se ispitaju karakteristike samog virusa, što će otkriti način širenja virusa tokom epidemije.
Prof. Jovanović kaže da će se ispitivanje obaviti na 500 do 600 uzoraka, koji su uzeti na početku, sredini i kraju epidemije. Tako će se otkriti da li su prvi registrovani slučajevi virusa u Srbiji bili poreklom iz Kine ili neke od evropskih zemalja, pošto se iste molekularne analize virusa rade i u tim zemljama.
„Odredićemo evolutivne odnose i evolutivnu mutaciju tokom epidemije, što će nam dati mogućnost da predvidimo šta će se dešavati u narednom periodu. Kako se menja, kojom brzinom se menja, da li će u sledećoj sezoni biti nove epidemije“, kaže prof Jovanović.
Ona dodaje da će u ovom delu studije učestovati i Veterinarski institut iz Kraljeva, koji je dobio reagense i za ispitivanje koronavirusa kod slepih miševa u Srbiji.
Rezultati studije trebalo bi da budu gotovi za dva do tri meseca, kada će biti javno objavljeni i korišćeni za dalje publikacije.