Srbija

18.10.2016. 09:21

N1

Autor: Nova Ekonomija

IT stručnjaci: Davanje subvencija strancima uništava domaće kompanije

Srbija

18.10.2016. 09:21

Predstavnici srpskog IT sektora upozoravaju ministra privrede Srbije da subvencionisanje stranih kompanija u toj oblasti predstavlja opasnost po domaće firme.

Najava subvencija u iznosu od milion evra za jednu stranu kompaniju koja već posluje u Srbiji, kako kažu, stavlja ih u neravnopravan položaj na tržištu na kome je hroničan manjak kvalifikovanog kadra.

Ministarstvo privrede Srbije nije komentarisalo te navode, a o problemima it sektora za Infobiz je govorio direktor Osa Inženjeringa, jedne od najuspešnijih srpskih IT kompanija, Željko Tomić.

On kaže da srpski IT sektor nije autističan i zatvoren, da su nove tehnologije koje strane kompanije donose dobrodošle, ali da sve kompanije moraju biti ravnoprave na tržištu, jer ako se inostrane favorizuj davanjem subvencija, onda domaće kompanije postaju nekonkurentne.

„Time se itekako uništrava domaći IT sektor, koji je proglašen za stratešku privrednu granu, koja bi trebalo od izvoza softvera da generiše dve milijarde evra u narednom periodu. Tomić naglašava da je najveći problem kvalifikovani kadar-u Srbiji u ovom trenutku nedostaje između 15.000 i 30.000 IT stručnjaka“, rekao je Tomić.

A strane IT kompanije angažuju one koji već rade – uz subvencije koje ne vraćaju, u položaju da tim stručnjacima ponude znatno veće plate, koje srpske firme ne mogu da isplate.

„To bi bila otvorena i uobičajena tržišna utakmica, da nije nejednakog položaja koji se stvara davanjem subvencija jednoj grupi kompanije iz te oblasti. Tako domaće IT firme, koje se bave kreiranjem domaćeg softvera, koji donosi najveću izvozni potencijal, ostaju bez stručnjaka i ugrožen je njihov rast i razvoj“, naveo je on.

Tomić kaže i da mu nije poznato da su iste subvencije dostupne i domaćim IT firmama, ali kaže da možda nije dovoljno dobro informisan. Kada je reč o ulaganjima koje ima IT sektor, kaže da su tu jednoj firmi potrebni prostor, ljudi i računari i da tu nema ulaganja poput onih u mašine i fabričke hale.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.