U Institutu za voćarstvo u Čačku najveća je tražnjaza sadnicima šljive koje kupuju voćari sa teritorije tog grada. Ariljci i Ivanjičani, kako se dodaje i dalje najviše traže sadnice maline.
„Pre nekoliko godina zabeležena je oromna potražnja za sadnim materijalom oraha i lešnika, ali to sada nije slučaj. Voćari se i dalje odlučuju za voćke koje su proslavile ovaj kraj i van granica naše zemlje, šljivu i malinu“, rekao je za agenciju Rina Nenad Popović iz Instituta za voćarstvo u Čačku.
On dodaje da je produženo Miholjsko leto bilo idealno za sadnju svih voćnih vrsta, ali i otkriva šta voćari treba da znaju pre nego što pristupe poslu.
Nije svaka šljiva za rakiju
„Lepo vreme pogodovalo je poljoprivrednim proizvođačima i voćarima da spreme zemljište za jesenju sadnju, kao i da završe sadnju u blagovremenom roku. Važno je da te biljke voćari navodnjavaju u malo većem obimu nego ranijih godina, upravo zbog viših temperatura“, rekao je Popović.
Jesenja sadnja voća u Moravičkom okrugu i u ostalim edelovima Srbije, trajaće sve dok to vremenski uslovi dozvole.
Jako je važno da se ne vrši na temperaturama ispod nule, da je zemljište pripremljeno i da na njemu nema snega, kako bi se sadnice kasnije kvalitetno razvile.