Srbija

05.07.2021. 09:14

Specijalno za Novu ekonomija Lana Engel, MSc psiholog

Autor: Nova Ekonomija

Kako da ne postanemo žrtve?

Koliko puta ste čuli da siledžija "nanjuši" koga može da maltretira? Da li smo svi jednako skloni da postanemo žrtve, ili postoje neke lične karakteristike i lične životne okolnosti koje određene osobe čine ranjivijim od drugih?...

Pixabay

Srbija

05.07.2021. 09:14

Piše: Lana Engel, MSc psiholog, ACT terapeut

U poslednje vreme učestalo izlaze na svetlost dana slučajevi dugogodišnjeg mentalnog manipulisanja i zlostavljanja. To u javnosti pokreće brojna pitanja. Čini se da bi veliki deo tih pitanja mogao da se grupiše u tri kategorije. 

  • Prva kategorija pitanja tiče se žrtava i mogla bi se svesti na sledeća:

Kako i zašto se uopšte postaje žrtvom? Da li smo svi jednako skloni ili ranjivi da postanemo žrtve, ili postoje neke lične karakteristike i lične životne okolnosti koje određene osobe čine ranjivijim od drugih? Šta sprečava žrtve da se suprotstave manipulaciji i zlostavljanju i šta, nasuprot tome, pomaže?

  • Druga kategorija pitanja tiče se okruženja žrtve, bližeg i šireg: 

koji stavovi i ponašanje okruženja otežavaju žrtvi da se izbori za sebe, a koji faktori ili pojave to olakšavaju?

  • Treća kategorija pitanja odnosila bi se na ličnost, motivaciju i potrebe zlostavljača, kao i okolnosti koje pospešuju, ili nasuprot tome smanjuju sklonost ili spremnost počinioca da nasilje vrši.

Šta navodi neke ljude da zloupotrebljavaju druge i kako da ih prepoznamo? Šta u nečijem ponašanju može da nam ukaže da smo u riziku da postanemo žrtva zlostavljanja ili zloupotrebe? Kako se postaje nasilnikom i da li, i ako da, do koje mere i kako, zajednica (uža i šira) to može da prevenira i/ili umanji kada se pojavi?

Već na prvi pogled je jasno da je obuhvat ovih pitanja jako širok i da bi za iscrpan odgovor bila potrebna jedna obimna studija. Cilj ovog teksta je pre svega da ukaže da je problem višeslojan i mnogo kompleksniji nego što se njemu trenutno pristupa u javnosti u Srbiji. 

Pristup javnosti u Srbiji, čini se, vrti se ponajviše oko pitanja krivične odgovornosti počinilaca i ponekad užeg okruženja žrtve. Pravno-krivični aspekt je svakako veoma bitan element u rešavanju problema zlostavljanja. Ipak, isključiv fokus na samo jedan način suzbijanja bilo kog, pa i ovog problema, teško da će voditi njegovom suštinskom rešavanju.

S obzirom da se, tako se barem čini, pitanje žrtve nasilja i njenog „doprinosa“ ovoj problematici izbegava, u ovom tekstu ćemo staviti fokus baš na to pitanje. Izbegavanje da se nekom temom bavimo proističe obično iz straha (od osude, kritike, samoprekora i sl). 

Čini se da je u Srbiji zavladala atmosfera opšteg linča. Da bismo izbegli kritiku javnosti, izabraćemo radije da ne govorimo o nekoj temi, da ne bismo eventualno rizikovali da se neka od žrtava oseti osuđenom ili kritikovanom. 

Nažalost, izbegavanje da se o problemu otvoreno govori, i to o svim njegovim aspektima, pa i o aspektu žrtve u ovom slučaju, dugoročno šteti i samim žrtvama. Bolje je pogledati realnosti u oči i početi sa merama samozaštite (ako se radi o žrtvi), nego gurati glavu u pesak i nadati se da će neko drugi da ceo problem reši za nas. 

Drugi ljudi i zajednica svakako mogu da pomognu, ali bez aktivnog angažovanja same žrtve (pre svega u domenu pomoći samoj sebi) svaki napor drugih osoba je osuđen na neuspeh.  

Ranjivost žrtve, Od čega zavisi?

U stručnoj literaturi, obično se navode sledeće karakteristike koje osobu čine podložnijom manipulaciji i zloupotrebi:

Preterana potreba ili želja da se udovolji drugima. Ličnost koja se popularno naziva plizerom (od engleskog pleaser, ili u prevodu „usrećivač“) 

Teškoća, strah ili osećanje krivice, da se kaže „ne“, preteran strah da ćemo povrediti ili uvrediti drugog, tj. manjak tzv. asertivnosti (sposobnosti da se založimo za sebe)

Preterana potreba za odobravanjem drugih. Zavisnost od mišljenja i ocene drugih

Preterana sumnja u sopstvenu vrednost ili sposobnosti, nisko samopoštovanje i samovrednovanje i/ili niska samouverenost 

Nejasan ili nepotpuno razvijen identitet, tj. predstava/slika o sebi: ko sam kao osoba; šta želim; šta mi je prihvatljivo, a šta ne itd. Drugim rečima, tzv. zamagljene/nejasne granice ličnosti

Nedostatak veština rešavanja problema ili nedovoljno razvijena tzv. socijalna i emocionalna inteligencija. Tzv. emocionalna i socijalna inteligencija su u stvari psihološke veštine koje se mogu učiti i uvežbavati, za razliku od IQ koji je u mnogo većoj meri urođen i manje promenjiv 

Takozvani spoljašnji lokus kontrole, ili uverenje da su naša sopstvena sudbina i život u rukama drugih i našeg okruženja, a ne u našim sopstvenim rukama. Uverenje da lično nismo „krojač svoje sudbine“ ili „kormilar svoga broda“, već da smo pre „slamka međ vihorove“ i da se zato logično moramo umiliti ili naterati okruženje da reši naše probleme, umesto da sami preduzmemo inicijativu i uzmemo stvar u svoje ruke. 

Ranija psihotrauma ili PTSP, koja nas čini preterano uplašenim, emotivnim i nespremnim da se suprotstavimo novom zlostavljaču. Osobe sa traumom su zato češće žrtve kontinuiranog i ponavljanog „biranja“ ili pre pripuštanja nasilnika da im priđu i da ih izmanipulišu i/ili zlostavljaju. PTSP je malo ozbiljniji problem koji skoro uvek mora da rešava stručno lice. Ako se prepoznajete u simptomima PTSP-a, učinićete najveću uslugu sebi ako što pre odete kod psihoterapeuta sa iskustvom u lečenju trauma (radi se o prilično specifičnim tehnikama lečenja, pa je preporučljivo da stručnjak bude specijalizovan za PTSP).

Sve gore navedene karakteristike ličnosti žrtve su, na sreću, stvar koju psihoterapijom možemo da popravimo i ispravimo. Tu se obično radi o psihološkim osobinama koje smo stekli vaspitanjem i učenjem još od ranog detinjstva. Naravno, sve što je naučeno može i da se oduči, kao i da se paralelno sa odučavanjem, nauči nešto drugo, što nam je u ovom trenutku korisnije. 

Dakle, ako ste se prepoznali u nekoj ili više od gore spomenutih karakteristika, nema potrebe da očajavate. To su sve problemi koji su rešivi, ne lako i brzo i ne bez truda i odricanja, ali su rešivi. 

Narcis: poremećaj bez popravke

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.