Vesti iz zemlje

13.04.2022. 16:38

Nova ekonomija, Čedomir Savković

Autor: Nova Ekonomija

Kako gazdujemo termalnim izvorima u banjama

Foto: Pixabay

Meštani Pribojske banje nedavno su se pobunili jer je vlasnik novog hotela u tom mestu počeo da, kako tvrde, postavlja cevi za odvod termalne vode do svog imanja. Situacija u Pribojskoj banji, kažu stručnjaci, predstavlja loš primer gazdovanja termalnim izvorima koje su javni resurs svih građana Srbije.

„To se dešava i u Vrnjačkoj Banji i u svim banjama kada dođu novi tajkuni koji imaju političko pokriće ili su siledžije, da jednostavno izbuše nove bušotine, u istom izvorištu, ili u blizini“, kaže za Novu ekonomiju hidrogeolog Branislav Božović.

Prema njegovim rečima, onda kada novi investirori u banjama počnu da rade sa jačim pumpama ili da u isto vreme da eksploatišu termalnu vodu, drugi korisnici nemaju vodu, ili je imaju manje.

„Smanjuju se kapaciteti jer to nisu neiscrpni izvori, to nisu milioni kubika pa da vadi ko šta hoće, to je sve ograničenih rezervi“, objašnjava naš sagovornik.

BANJA „ZLATAR“ PRODATA ZA 2,5 MILIONA EVRA

Božović podseća da je u istražnim projektima o termalnim izvorima napisano koliko toga se iz njih može eksploatisati. Sve preko toga, kako napominje, dovodi do pada kapaciteta izvora.

„To se dešava i u Pribojskoj banji. Zatim padaju temperature, jer kad počnete da crpite vodu koja je dublja, topla, pošto su to uvek novi kapaciteti, onda ona počne da privlači i hladnu vodu iz neke bliže okoline“, kaže Božović.

Posle toga, kako dodaje, padaju temperature termalne vode, jer je ona takođe površinska, ali ponire u duboke zone gde postoje tople stene.

Među tim stenama, ta voda se zagreva i ponovo izlazi na površinu. Tada se kako objašnjava božović, manifestuju negativni efekti novih objekata za eksploataciju, bušotina, hotela, kao i novih objekata za korišćenje.

Kinezima četiri miliona evra državne pomoći za hotel u Banji Koviljači

„To kasnije izaziva štetu, čak i za samu banju jer se razgrađuje koncepcija tog izvora. On je imao svoju prirodnu strukturu. Svakim daljem vađenjem, bočnim pumpanjem remeti se kapacitet i struktura samog izvorišta„, podseća sagovornik Nove ekonomije.

Prema njegovom mišljenju, to su stvari koje „izlaze iz okvira normalnog“ jer u takvim situacijama gube svi, država, čak i investitor koji je to uradio. Božović podseća da su se u Srbiji dozvole za eksploataciju termalnih izvora dobijale preko veza u politici i resprnim ministarstvima.

„Ko da dozvolu da se takve stvari rade, a već postoje elaborati za ekploataciju i drugi hoteli, onda u istraživanju mogućnosti (termalnog izvora) mogu da učestvuju svi koji su na tom izvorištu. To mora da bude garancija da novi investitor neće ugroziti prethodnike i izvorište“, objašnjnjava naš sagovornik.

Božović, pored loših primera eksplatacije termalnih izvora u Pribojskoj i Vrnjačkoj Banji, navodi i slične primere u Vranjskoj Banji, kao i u Zvonačkoj Banji kod Bosilegrada.

U Zvonačkoj Banji, kako podseća, devedesetih godina prošlog veka bila je jedna jako loša situacija, kada je, kako podseća partija Jugoslovenske levice (JUL) odlučivala i vladala u toj oblasti.

Kako podseća, investitor koji je po političkoj liniji dobio pravo da tamo podiže hotel, koji ni danas ne radi i pravi nove bušotine meštane je bukvalno doveo u situaciju da nemaju ni pijaću vodu.

Novom vlasniku Kuršumlijske Banje bliskom SNS-u 2,5 miliona evra subvencija

U banjama, kako napominje mora da se da sigurnost investitorima koji su već ulagali u turizam, jer je to resurs koji je u javnom vlasništvu, kao i rudna bogatstva.

Ekonomski efekat naših davanja resursa je za nas pogibeljan, jer nosi elemente koruptivnosti. 

Političlari su kako dodaje, u stanju da te resurse prodaju uz proviziju i posle toga ih ne intersuje šta se sa njima dešava.

Podseća da je u vezi sa mini hidro-elektranama i šumama isti slučaj kao i sa termalnim izvorima, jer je sve to je po ustavu narodno, pa se na tome i najslađe bogati.

Zbog novonastale situacije građani Pribojske banje su organizovali proteste i peticiju sa 200 potpisa, prenela je Radio televizija Srbije. Od Opštine Priboj traže da se istraže dozvole za radove i odvođenje banjske vode.

Predstavnik investitora u Pribojskoj Banji, protiv čijih radova se bune meštani izjavio je tom prilikom da je jedini razlog prilaska vode i kanala do spa bazena „da bi se ugradio hidrantski vod“.

Kako je naglasio, investitor je u obavezi da pojača pritisak vode radi protivpožarne zaštite i on nema saglasnost Srbija voda da može da odvede kap vode sa Pribojske Banje, iako je „jedan od retkih u Srbiji i u banjama Srbije koji ima svoju vodnu dozvolu“.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.