Srbija

09.08.2024. 16:22

Autor: Aleksandra Nenadovic

Kamate na dozvoljeni minus će pasti zbog novog zakona

Ukoliko se predloženi zakon usvoji u skupštini narednog meseca, ali i ako NBS nastavi sa spuštanjem kamata...

Foto: Pixabay

Srbija

09.08.2024. 16:22

Prekoračenje u korišćenju novca po tekućem računu, popularno nazvano „dozvoljeni minus“, mogao bi značajno da pojeftini ako se usvoji novi Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji će na dnevnom redu Skušštine Srbije biti u septembru, prema pisanju Politike.

Kako je saopštila Narodna banka Srbije (NBS), u ovom slučaju razmatra se i rešenje po kom bi se kamata kod dozvoljenog minusa vezala za zakonsku zateznu kamatu.

Ona trenutno iznosi 14 odsto, kao zbir referentne kamatne stope centralne banke uvećane za osam procentnih poena.

Na zakonsku zateznu kamatu direktno utiče referentna stopa NBS. Tako će se omogućiti da referentna stopa brže i direktnije utiče na visinu kamatnih stopa kod ovog bankarskog proizvoda – objašnjavaju u NBS.

Trenutno je kamata na dozvoljeni minus 28,49 odsto na godišnjem nivou i to je poslednji podatak za jun ove godine.

Ima banaka koje naplaćuju kamatu i od 33 odsto. Kod nedozvoljenog prekoračenja kamate su pojedinačno još i veće. Ukoliko bi se usvojilo rešenje vezano za zateznu kamatu, prostim poređenjem sadašnje cene pomenutog bankarskog proizvoda vidi se da bi on koštao upola manje, a u dogledno vreme bio bi još jeftiniji, jer je sada referentna kamata na silaznoj putanji.

Dozvoljeni minus je skup jer banka u ovom slučaju nema instrument obezbeđenja i zaštite i taj rizik mora da ima cenu.

Dozvoljeni minus se sve manje koristi. Prema podacima NBS, trenutno učešće dozvoljenih prekoračenja po tekućem računu u ukupnom stanju kredita stanovništvu iznosi svega 1,2 odsto. Poređenja radi, u januaru 2014. godine ovo učešće je iznosilo 3,8 odsto.

Prema podacima Udruženja banaka trenutno je prosek dozvoljenog prekoračenja 44.137 dinara i to za oko devet miliona tekućih računa.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.