Kineska rudarska kompanija Ziđin (Zijin Mining) u svojim izveštajima o održivosti navodi da je uspela da smanji aerozagađenje u Boru, gde poseduje rudnik i topionicu bakra.
U Ziđinovom izveštaju za 2020. godinu pominje se incident koji je te godine u septembru izazvao prekomerno aerozagađenje u Boru, kao i da je taj događaj privukao veliku pažnju javnosti, ali se naglašava i da je aerozagađenje u Boru postojalo decenijama unazad.
U tim izveštajima kompanija ne navodi da je kažnjena sa milion dinara zbog aerozagađenja 2020. godine.
Na internetu su dostupni tzv. ESG izveštaji ove kompanije na engleskom jeziku za 2019, 2020. i 2021. godinu.
A kakva je zaista situacija?
Grad Bor na svom portalu svakodnevno objavljuje podatke o kvalitetu vazduha, koristeći podatke Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA).
Tako se, na primer, za 14. mart 2023. godine navodi da nije prekoračena satna koncentracija sumpor-dioksida (SO2), kao i da je bilo prekoračenja suspendovanih PM 2,5 i PM 10 čestica na mernom mestu Gradski park.
Na istom mernom mestu nije bilo prekoračenja zagađenja od 10. do 13. marta, ali su prekoračenja emisije PM čestica zabeležena prethodnih dana.
Grad Bor u kome posluje kompanija Zijin Copper je jedan od gradova u Srbiji sa najdužom negativnom tradicijom prekomernog zagađenja životne sredine, objašnjava za Novu ekonomiju Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije (NEA) i tvorac aplikacije za merenje aerozagađenja xEco.
Uprkos početku rekonstrukcije topionice, zabeležena prekoračenja
To se ogleda u velikom broju prekoračenja dozvoljenih koncentracija SO2 u vazduhu kako na časovnom, tako i na dnevnom nivou.
„Tako je i pored početka rekonstrukcije topionice u aprilu 2022. godine, u prva tri meseca zabeleženo 39 prekoračenja srednje časovne granične vrednosti (350 µg/m3, odnosno mikrograma po kubnom metru, a dozvoljeno je 24 puta za celu godinu) odnosno četiri prekoračenja srednje dnevne vrednosti (125 µg/m3, dozvoljeno tri puta za celu godinu)“, objašnjava naš sagovornik.
Kako Lekić podseća, prema zvaničnim izveštajima SEPA, veliki broj prekoračenja je zabeležen i u 2021. godini (156 sati sa prekoračenjem, odnosno 19 dana sa prekoračenjem na stanici Bor Gradski park), 2020. (374 sati, ili 58 dana), 2019. (ukupno 41 dan).
Koncentracije arsena 350 puta veće od godišnjih vrednosti
„U javnosti je često zanemaren i podatak o prekoračenjima ciljanih vrednosti teških metala u frakcijama PM10 čestica, pa je u 2021. godini prema zvaničnom izveštaju SEPE na stanici Bor Jugopetrol zabeležena srednja godišnja koncentracija arsena (As) od 132 ng/m3 (nanograma po kubiku), dok je ciljana vrednost za celu godinu 6 ng/m3, dakle bila je čak 22 puta veća od ciljane.
Prekoračenja koncentracija arsena su zabeležena i na drugim mernim mestima iste godine u Boru.“
Na istoj lokaciji prekoračena je blago i ciljana vrednost koncentracije kadmijuma, dok je za nikl izjednačena sa ciljanom vrednošću, dodaje predstavnika NEA-e.
„Treba napomenuti da su ovo srednje godišnje koncentracije i da su maksimalne dnevne koncentracije dostizale enormnih 2.088 ng/m3 za arsen ili 89 ng/m3 za kadmijum. Ilustracije radi, ova maksimalna dnevna vrednost za arsen je 348 puta iznad godišnje ciljane vrednosti“, dodaje Lekić.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Dve nedelje nakon tragedije u Novom Sadu i pogibije 14 ljudi, istraga još uvek traje, a hapšenja nije bilo. Izveštaji koje je u periodu od decembra 2021. do maja 2023. godine podnosio inženjer geologije Zora...
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Mađarskoj da će linija brzog voza od Beograda do Budimpešte biti uspostavljena najkasnije do marta 2026. godine i da će putovanje trajati dva sata i 45 m...
Država je za projekat tunela koji povezuje Bulevar despota Stefana i prostor kod Ekonomskog fakulteta uzela kredit u vrednosti od 24,9 milijardi dinara (oko 213 miliona evra) od Poštanske štedionice. U ugovo...
Nesreća u Novom Sadu u kojoj je poginulo 14 ljudi otvorila je mnoga pitanja, na koja istraga ni posle dve nedelje nije pružila nijedan odgovor. Delići informacija koje smo saznali - sa objekat nije imao upot...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok