Srbija ima dobre zakonske okvire, ali je ekonomski napredak i dovođenje stranih investitora postavljeno ispred poštovanja nacionalnih propisa, zaključci su okruglog stola „Smederevo, Bor i Zrenjanin – borba sa posledicama kineskih projekata“ u organizaciji Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).
Kao najveći problemi kineskih investicija u Smederevu (HBIS), Boru (Ziđin) i Zrenjaninu (Linglong) istaknuto je zagađenje životne sredine, ali i poštovanje radnih prava u okviru fabrika.
Građanski preokret: Tužioci u Zrenjaninu štite kineske investitoreOdlika kineskih projekata je priliv azijatskih radnika u Srbiju, istakla je viša istraživačica BCBP Maja Bjeloš.
Ona je dodala da naročito zabrinjava položaj vijetnamskih radnika u Zrenjaninu koji rade na izgradnji fabrike Linglong, ali i da postoji bojazan da će i srpski državljani koji budu zaposleni u okviru ovih kineskih fabrika imati isti položaj.
Linglong, Zrenjanin, foto: Nova ekonomija/Čedomir Savković
Utisak meštana koji žive blizu fabrika kineskih investitora je da radnici i njihovi poslodavci ne žele da se integrišu u zajednicu, kaže Bjeloš.
Situacija je kritična za ublažavanje tenzija naročito jer se komunikacija uglavnom odvija preko državnih organa ili lokalnih poverenika vladajuće stranke.
Rajevi za kinesku prljavu tehnologijuUkoliko se sagledaju međunarodni i nacionalni indikatori, u slučaju vijetnamskih radnika u Zrenjaninu bila je u pitanju trgovina ljudima za radnu eksploataciju, rekla je Jasmina Krunić iz organizacije ASTRA.
Objašnjava da je pravo pitanje šta će država da uradi i da li će primenjivati ono što već postoji od zakonskih okvira.
U slučaju vijetnamskih radnika se nije ni znalo koliko ih je tačno došlo u Srbiju.
Krunić dodaje da je inspekcija u kontrolama zatekla preko 300 ljudi bez radne dozvole.
Prema njenim saznanjima većina ovih radnika se vratila u Vijetanam u Zrenjaninu su sada „na udaru“ radnici iz Kine, ali i da postoji stravično kršenje radnih prava kada su u pitanju radnici iz Srbije.
Kada je u pitanju zaštita životne sredine, ne bilo ispravno govoriti na isti način o Smederevu i Boru sa jedne i Zrenjaninu sa druge strane, ocenjuje prof. dr Snežana Šerbula, šefica katedre za zaštitu životne sredine Tehničkog fakulteta u Boru.
Pune ruke posla za ekološke aktiviste u ZrenjaninuOna objašnjava da su Smederevo i Bor i pre dolaska kineskih investitora imali zagađen vazduh, vodu i zemljište, ali da se njihovim dolaskom stanje pogoršalo. Sa druge strane, ne treba da se dozvoliti zagađenje novih prostora, kao što je Vojvodina ili Zapadna Srbija, kaže Šerbula.
Dodaje da je kompanija Ziđin u Boru značajno povećala proizvodnju i da planira dalje proširenje.
Presedan je i što se topionica nalazi u centru grada, što predstavlja izuzetan problem ukoliko investitor nije spreman da zagađenje svede u zakonske okvire.
Upravo zbog lokacije topionice, najveći nivo zagađenja je u centru Bora dok se udaljavanjem od centra smanjuje i zagađenje.
Ipak, ona ističe da se kancerogene materije, kao što su olovo ili kadmijum, vremenom deponuju u organizmu i da zavisi kako će se na čiji zdravlje ono odraziti.
Dragan Nedeljković iz organizacije Pro.Tok21 iz Smedereva ističe građani nemaju uvid u merenja nivo zagađenja koja vrši kompanija HBIS u ovom gradu.
On dodaje da ponašanje inevstitora ukazuje na to da oni u Srbiji žele da ostanu kratko zbog toga što ne ulažu u zajednicu i ne pokušavaju da saniraju posledice što nije racionalno ukoliko imaju dugoročne planove.