Odlazak generalnog direktora RTB Bor Blagoja Spaskovskog sa ove funkcije i otpuštanje 1.800 radnika, dva su uslova pod kojima bi Kinezi preuzeli RTB Bor.
Srđan Marković, sekretar Sindikata rudara Srbije, kaže da je premijer Aleksandar Vučić zadužio srpskog ambasadora u Kini da direktno pregovara oko preuzimanja RTB Bor.
Kako navode u Sindikatu, pored odlaska Spaskovskog sa direktorske funkcije, 1.200 radnika bi trebalo da ode iz RTB Bor i još oko 600 iz rudnika u Majdanpeku.
Sindikalci navode i da se već otpočelo sa prinudnim odmorima radnika, ali i da su najavljeni spiskovi za otpuštanje. Međutim, kako kažu, radnika uvek fali u proizvodnji, dok ih je administracija puna, i prema nekim procenama njih je između 600 i 700.
Kineskoj strani ovo bi mogla da bude zanimljiva kupovina, najpre jer je bakar strateška sirovina, zato što je Kina najveći svetski potrošač sirovina, ali i što kineske kompanije imaju podršku države i pomoć ako im zatreba.
Međutim, druga strana priče je da je RTB Bor jako lošoj ekonomskoj situaciji, ima gubitke od 1,2 mlrd EUR, proizvodi manje nego ranije, i da bi mu trebalo najmanje 50 mil USD svežeg kapitala za obrtna sredstva. RTB navodno ima i ogromne dugove za struju, ali i dug od 250 mil EUR za novu topionicu, za šta je država uzela kredit od EBRD-a.
Do sada je bilo tri pokušaja da se RTB Bor privatizuje, ali je svaki završen neuspešno. Na prva dva rumunska, odnosno austrijska firma, nisu uplatile novac za kupovinu iako su pobedile, dok na trećem nije bilo zainteresovanih.
RTB Bor trenutno ima 5.027 radnika, od čeka u Majdanpeku radi oko 1.000 ljudi.