Vesti iz zemlje

08.11.2022. 17:22

Autor: Dimitrije Gašić

Ko su zvezde domaće startap scene?

Foto: Dodela grantova preduzetnicima, Foto: Nova ekonomija

U konkurenciji 197 prijavljenih projekata, izabrano je devet domaćih startapova, devet timova i još 10 malih i srednjih preduzeća u okviru StarTech programa i time osvojili ukupno milion dolara za razvoj startapova u Srbiji.

 

Novčana podrška u iznosima od 25 do 65 hiljada dolara pomoći će im da nastave sa razvijanjem proizvoda i osvajanjem domaćeg, ali i inostranog tržišta.

 

StarTech program jedinstven je u Srbiji jer podršku razvoju inovacija umesto državnih fondova pruža jedna privatna kompanija (Philip Morris), a sa skupa je upućen poziv i drugim društveno-odgovornim firmama da na ovaj način podrže razvoj inovativnog preduzetništva u Srbiji.

 

Pitali smo mlade startap preduzetnike da nam predstave svoje inovacije, koliko im znači ovaj vid podrške i u šta planiraju da ulože novac.

 

– Mi razvijamo sisteme za reciklažu koji treba da budu dostupni svim građanima. Da im olakšamo pristup reciklaži, da im to ne bude naporno. Ideja je da naša životna sredina bude lepša i čistija. Naša aplikacija pomoću jedinstvenog kodiranja ambalaže omogućava da iz svog doma možete da reciklirate otpad i pratite da li je on otišao tamo gde treba – u reciklažni centar, kaže za Novu ekonomiju Nemanja Janić iz kompanije Solagro Smart Recycler iz Kraljeva.

 

Foto: Dodela grantova preduzetnicima, Foto: Nova ekonomija

 

Mihajlo i Lazar Milenković, dva brata iz Niša, došli su na ideju da pokrenu startap koji čini poseban softver koji prati rad mašina i ukazuje na eventualne kvarove.

 

– Radili smo na projektu automatizacije industrijskog postrojenja i došli na ideju da problem sa učestalim kvarom mašina rešimo pomoću softvera koji praktično najavljuje kvar na nekoj mašini, analizira i otklanja kvarove i anomalije, objašnjava Mihajlo Milenković iz kompanije Bright Signal iz Niša.

 

Oni su krenuli u proces prodaje svog softvera i već imaju prve korisnike. Trenutno završavaju razvoj NVP-ja i kreću sa pilot-projektima.

 

– Želimo da pomoću tog pilot-projekta radimo sa kompanijama, na taj način želimo da ukažemo na vrednost jednog takvog softvera i dokazati da im je neophodan, kaže Lazar Milenković.

 

Ove godine priliku da izabere svog favorita imala je i publika koja je najviše glasova dala timu Logera za razvoj ekološki održivih mikro objekata za stanovanje i turizam.

 

Planiraš pokretanje startapa – dobićeš „vetar u leđa“

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.