Srbija

10.06.2025. 10:25

Autor: Katarina Pantelić

Kockari ubuduće mogu sami sebi da zabrane onlajn klađenje

Foto: Pixabay

Srbija

10.06.2025. 10:25

Građani koji to žele od danas će, na sopstveni zahtev, moći sebi da zabrane učešće u onlajn igrama na sreću. To znači da će svi oni koji se kockaju, a ne žele to da rade neko vreme, moći da „pauziraju“ svoje naloge u kladionicama i tako sebi zabrane pristup onlajn klađenju na određeno vreme.

Ova opcija propisana je Pravilnikom o tehničkom postupku i načinu razmene podataka u vezi sa samoisključenjem igrača iz učešća u posebnim igrama na sreću preko sredstava elektronske komunikacije, koji je prošle nedelje usvojila Vlada Srbije, a na osnovu prošle godine usvojenim Zakonom o igrama na sreću.

Naime, igrači će ubuduće imati opciju da podnesu zahtev za svoje isključenje u posebnim igrama na sreću preko korisničkog naloga, na veb prezentaciji priređivača (kladionice) ili lično, u samim kladionicama.

Igrači će sebi moći da zabrane pristup nalogu koliko to budu želeli, a moći će i da „vrate“ nalog odnosno da ga opozovu.

Kako izgleda zahtev?

Zahtev za isključenje iz igara podrazumeva da igrač potpiše ili podnese zahtev koji sadrži njegovo ime i prezime, broj lične krte ili pasoša (ako je igrač strani državljanin), jedinstveni matični broj građana (JMBG), e-poštu, period samoisključenja, datum podnošenja zahteva, saglasnost igrača i potpis (ukoliko se zahtev podnosi pisanim putem).

Priređivač igara na sreću (kladionica) mora odmah po prijemu zahteva da onemogući igraču pristup korisničkom nalogu, navodi se u Pravilniku.

Podaci Uprave za igre na sreću pokazuju da se, samo na osnovu naknade za priređivanje igara na sreću, u 2024. godini u državni budžet prililo više od 20,8 milijardi dinara.

Od tog broja, iznos naknade za posebne igre na sreću u kockarnicama bio je oko 368,4 miliona, za igre na sreću na automatima oko 8,2 milijardi, a za klađenje približno 3,4 milijarde dinara.

Takođe, kladionice koje priređuju elektronsko klađenje uplatile su u državni budžet prošle godine 6,4 milijardi dinara.

Podaci pokazuju i da su prihodi od naknada za priređivanje nagradnih igara iznosili su oko 200 miliona dinara, a od klasičnih igara na sreću oko 2,2 milijarde.

Prema ranijim pisanjima Nove ekonomije u Srbiji postoji 2.921 kladionica.

Prema ranijim istraživanjima, ovaj broj je, kada se u obzir uzme i broj stanovnika, daleko veći nego u većini evropskih država.

Prema istraživanju Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ iz 2018. godine, u Srbiji je problem kockanja imalo između 51.000 i 93.000 ljudi, od čega su od 14.000 do 33.000 takozvani patološki kockari.

„U suštini, ti si uvek u gubitku“: Problemi kockanja u Srbiji evidentni, broj zavisnika tajanstven

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.