Naše voće Srbija, grupacija koja okuplja male hladnjačare i malinare iz cele države, ponovo je ukazalo na problemu u ovom segmentu voćarstva nisu rešeni, uprkos prethodno postignutim dogovorima sa Vladom Srbije i iako već treba da se razmišlja o novoj sezoni 2024. godine.
Asocijacija malih hladnjača i malinara „Naše voće Srbija“ saopštila je da će održati novi sastanak u Arilju, 21. decembra u 12 sati, sa proizvođačima, hladnjačarima, predstavnicima Poljoprivrendih savetodavnih stručnih službi Srbije (PSSSS), a u vezi sa aktuelnom situacijom u toj oblasti voćarstva. Jedna od tačaka dnevnog reda biće i zahtev za hitan reprogram i moratorijum postojećih kredita.
Dnevni red sastanka u Arilju:
1.Izvestaj i analiza u sektoru malinarstva sezone 2022/23
2. Predlozi za otklanjanje i rešavanje posledica poremećaja na tržistu maline sa predlogom
nase Platforme za malinu.
3. Donosenje odluke o zahtevu za za neophodan reprogram i moratorijum postojećih kredita od malog RPG (Registrovano poljoprivredno gazdinstvo) proizvođača do najvećih hladnjača koji su kreditno zaduženi, a u skladu sa odlukom Vlade Srbije i Narodne banke Srbije.
4. Donosenje odluke o planu rada za sezonu 2024.
To se odnosi na kredite kojima su, kako se objašnjava, zaduženi proizvođači malih RPG (Registrovanih poljoprivrednih gazdinstava), a u skladu sa jesenjom odlukom Vlade Srbije i Narodne banke Srbije.
Kako je ranije prenela Nova ekonomija i kako su tada naglasili predstavnici malih hladnjačara, dopunjena uredba (koju je dopunila Vlada Srbije tokom septembra), za dobijanje povoljnih kredita za izlazak iz nepovoljne finansijske situacije, nije do kraja sprovedena.
„Ariljsko malinogorje se teritorijalno se nalazi u Opštini Arilje i sve susedne opštine koje se granice sa njom su delom svojih teritorija obuhvaćene zaštićenim geografskim poreklom maline, pa vam obracamo i u ime opstina Ivanjica, Lučani, Požega, Užice, Čajetina, Nova Varoš, čiji će predstavnici takođe biti pozvani na sastanak“, piše u saopštrnju grupacije Naše voće Srbija.
Kako se dodaje, pored njih tu su i Kosjerić, Prijepolje, Priboj i sve ostale opštine u Srbiji, od Drine do Surdulice koje su ukljucene u intezivnu proizvodnju
maline.
U saopštenju se dodaje i da će na sastanak pozvati i najveće hladnjačare, udruženja malinara, kao i Udruženje Ariljska malina.
Problemi malinara traju od prošle godine kada je cena tog voća premašila i 600 dinara po kilogramu.
Ona je kasnije pala, hladnjačari uglavnom nisu mogli da je plasiraju na tržište po nižim cenama, a nekim malinarima rod iz 2022. godine i dalje nije isplaćen u celosti.